Hacamat Kimlere Yapılmaz?

0
1208

Hacamat Kimlere Yapılmaz? sorusunu bir çoğunuz merak ediyordur.  Kimler hacamat (kupa) terapisi yaptıramaz kimler dikkat etmelidir. Hangi hastalıklarda bu terapiyi yaptırmak sakıncalıdır.

Yaşlılarda hacamat

3-60 yaş arası sağlıklı kişilere rahatlıkla hacamat yapılır. 60 yaş üzeri yaşlılarda hacamat (kupa) tedavisi yaptırmak için öncelikle vücudun sağlamlığı önemlidir. Vücut direnci zayıf ise hacamat yaptırmak sakıncalı olur. Bu sebeble doktorunuzdan onay almadan hacamat yaptırmamanız önemle dikkate almak gerekir. Bazı haccamlar bu yaştakiler için dikkatli şekilde hacamat (kupa) tedavisinin yapılabileceğini iddaa etsede doktorunuzdan onay almadan yaptırmamalısınız. Fakat 80 yaş üzeri kişilerde hacamatın her hangi bir faydası olmamayacağından dolayı hacamat tedavisi kesinlikle yapılmamalıdır. Bu yaştaki kişilerin vücudunu yoracaktır.

Kalp pili takan kişilere hacamat

Kalbinde kalp pili takılı olan kişilerde kalp hizasında ki ve sırt bölgesinde ki noktalardan hacamat yapılmaz. Kalp pili kullanan kişiler Ayak ve Kafa noktalarından hacamat (kupa) tedavisini kullanabilirler bunun için yine doktorunuzdan onay almalısınız. Çünkü doktorunuz sizin kan değerlerinizi ve vücudunuzun bu tedaviye nasıl bir tepki vereceğini bilmektedir.

Organ nakli yaptırmış kişilere hacamat

En sakıncalı durumlardan birisi olan organ nakli yapılmış kişilerde hacamatın yapılmasıdır. Bu kişilerde enfeksiyon kapma riski çok yüksektir. Organ nakli yapılmış kişilerde yapılan ameliyat da doku organ uyuşmazlığı gidermek için ömür boyu kullanmak zorunda oldukları bağışıklık düşürücü ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Organ nakli hastalarda bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı Vücuda atılan kesiklerin iyileşmesi daha uzun zaman almaktadır. Yine de bu tedaviyi yaptırmak isteyenler Hastahanelerde doktorun kendisi kontrolünde olması gerekmektedir. Sanırım hastanın durumuna göre doktoru bu konuda onay verir veya vermez hasta nın tetkikleri belli olacaktır.

Düşük tansiyon probleminde hacamat

Düşük tansiyonu olanlarda hacamat yapılır ancak maksimum 3 veya 5 kupadan fazla yapılmamalıdır. Anemi veya kansızlık gibi problemi olan hastalarda Hacamat yaptırmamalıdır. Yine bu konuda doktorunuzdan tam kan tahlili alarak hacamat yaptırıp yaptıramayacağınız konusunda detaylı tetkikler yaptırabilirsiniz. Doktorunuz onay vermeden bu işlemin yapılmaması gerekmektedir. Regl dönemindeki bayanlar ise temizlik ile adet kanaması ile temizlik iki farklı olaydır. Hatta regl döneminde  kuyruk sokumunda ki noktadan yapılna hacamat rahim ve sinirlerini uyararak hastanın daha rahat bir adet dönemi geçirmesine yardımcı olacaktır. Bir çok bayan regl döneminde hacamat yaptırdıkdan sonra psikolojik olarak çok rahatladıklarını ve daha rahat adet dönemi geçirdiklerini beyan etmiştir.

Hemofoli hastalarına hacamat

Bir yeri kesilince kanı durmuyorsa o hastalara hacamat yapılmaz. Trombosit değerleri düşük olanlara hacamat yapılmaz.

Platin olan hastalara hacamat

Diz kapağında veya eklem yerlerinde platin takılmış hastanın platin takılan bölgesine hacamat yapılmaması daha doğru olacaktır. Vakum şiddeti ayarlanaması durumda takılı olan platini yerinden oynatabilir. Bu sorun da daha büyük sorunlar çıkarabilir. Bu bölgede hacamat tedavisi yerine sülük tedavisi uygulanması ne kadar doğru olur hala tartışma konusu devam etsede, Sülük enzimlerinin platinleri erken korozyona ihtimalinden dolayı sülük de yapılmaması daha doğru olur.

Hamilelere hacamat

Hacamat tedavisi korkulacak bir durumu olmasada bazı hastalar kupa terapisi esnasında  heyecanlanmaktadır. Heyecanın anne karnında ki bebeğe zarar verebilir.

Kadın doğum uzmanları genelde  altıncı ayın sonuna kadar problem olmadığını belirmektedir.

Eğer anne adayı daha önce hacamat yaptırmış ve tecrübeli ise hacamat yaptırmak çok faydalı olur. Hacamattan sonra anne adayının rahatlığı anne karnındaki bebeğe de faydalı olur. Daha önce hiç hacamat yaptırmayan anne adayı doğumdan sonra hacamat yaptması daha faydalı olur. Hacamat ile alınan kan sadece deri altındaki atıl kan olup göbek kordon yolu ile bebeğin aldığı besini etkilemez. Ayrıca hacamat annede var olan doğal kortizonu artırır. Doğal kortizon ise bebeğin aksiğerlerine ve nefes almasında çok fayda sağlamaktadır.

Kemoterapi gören hastalara hacamat

Hasta kemoterapiden çıktında bağışıkık sistemi son derece zayıf olur. Bu nedenle kemoterpiden sonra en az 60 gün geçtikden sonra hacamat tedavisinin bir mahsuru olmaz.

Kemoterapi hastaları en az 60 gün geçmeden kesinlikle hacamat yaptırmamalıdırlar.

Emziren annelere hacamat

Emziren annelere hacamatın hiç bir mahsuru yoktur. Bilakis faydası olacaktır.

Anemi hastalarına hacamat

Kan değerleri düşük ve kansızlık problemi olan hastalara hacamat yapılmaz.

Adetliyken (Aybaşı) hacamat yapılır mı?

Bizlere en çok gelen sorulardan biriside adetliyken hacamat olur mu?

Adetli kadınlara hacamat yapılmaz.
Sebebi;
1- Abdestsiz olduğu için,
2- Hacamat adet kanamasını durdurur, kanamayla atılamayan kan, rahimde tıkanıklıklar oluşturabilir.

  Sizler için listelediğimiz hastalıklar dışında farklı hastalıkları bulunanlar bu konuda yorumda belirterek sorularınızı yazmaktan çekinmeyin. Hacamat Noktaları ve Faydaları?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here