Hacamat Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

0
260

Hacamat nasıl yapılır konusunda öncesi sonrası ve yapılırken dikkat etmeniz gerekenleri ele aldık. Neredeyse bir kaç yazımızda üzerine basarak altını çizerek her defasında dile getirdik. Bazı hastaların alerjileri olduğundan dolayı veya anemi hastaları için hacamat yaptırmadan önce mutlaka doktorların veya haccamların hastalardan mutlaka tam kan tahlili almak zorunda eğer ki bu durum ihmal edilirse hasta ve terapiyi uygulayacak kişi için büyük sorunlar yaratabilir. Tam kan tahlilinde hastanın hacamat terapisi uygunsa eğer artık hacamat nasıl yapılır konusuna başlayalım. Gerekli Olan Hacamat Malzemeleri

 1. Cam veya Plastik hacamat kupası (Plastik kupa önerilir.)
 2. Plastik kupa seçildiyse vakumlama pompası
 3. Neşter
 4. Alkol
 5. Sedye
 6. Sedye örtüsü
 7. Kantoron yağı
 8. Sargı bezi
 9. Eldiven

Hacamat nasıl yapılır listeleyelim.

 • Hacamat (Kupa) çekme noktalarını belirleyin.
 • Hacamat yapılacak noktaları alkol veya sirke ile siliniz.
 • Hacamat yapılacak noktalar belirlendikten sonra hacamat kupaları 1-3 dakika arası hacamat uygulanacak noktalar vakumlanır. Bu olaya ön vakumlama diye belirtilmektedir.
 • Vakumlama süresi ve vakum şiddeti çok önemlidir.
 • Vakumlama süresi ve şiddeti hastanın yaşına, yapılacak bölgeye ve hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Ön vakumlama için standart bir vakumlama süresi yoktur. Vakumlanacak bölge pembeleşmeye başlayınca kupaları çıkarmak gerekir. Vakum şiddeti az olursa toksik maddeleri dışarı çıkaracak etki oluşmaz. Çok uzun süren vakumlama ise toksit maddelerin yığılmasına, deri üzerinde baloncuklar ve su toplanmasına neden olur. Vakumlama işlemi vakumlanan bölgedeki pis kanı ve toksik maddeleri toplar. Daha sonrasında neşter ile 1-1,5mm derinliğinde 1cm uzunluğunu geçmeyen çizikler atılır. Vakum bardakları tekrar çizik atılan noktalara vakumlatmak için takılır. Ve açılan çizikten eski atıl kan ve toksik maddeler temizlenir. Kupaların kaç defa boşaltacağı konusunda Osmanlı alimleri farklı görüşler belirtmiştir. Bunlardan bazıları; Kupaları bir defa boşaltmak yeterlidir diye belirtmiş olmaktadır. Zira ilk çekişte siyah atıl kan %70 oranında temizlenir. Vakumlama işlemi, temiz kan gelinceye kadar yapılır. En uzun bekletme süresi 10 dakikadan daha uzun olmamalıdır. İyi bir uygulama yapabilmek için hava kaçırmayan kaliteli vakumlu kupalar kullanılmamalıdır. Düzensiz ve sık vakumlama deri altı toksinlerin akışını olumsuz etkileyebilir. “”DİKKAT: Lenfatik sistemin sıvısı olarak bilinen sarı renkli lenf sıvısı görülürse hemen bırakmak gerekir. Kan gelmiyor ise illada lenf sıvısı gelinceye kadar beklenecek kural yoktur.”” Vakumlama işi bitince hacamat yapılan noktalar güzelce silinir, temizlenir, yara üzerine kantaron yağı ile  silmek ve dezenfekte etmek daha uygundur. Kantaron yağı piyasada satılan bütün kimyasal krem, tendürdiyor, batikon gibi açık yaraları temizlemede kullanılan dezenfekte ve strerilizasyon malzemelerinden daha üstün koruma sağlar. RESİMLİ ANLATIMI RESİMLER YENİDEN GÜNCELLENİP YÜKLENECEKTİR. O ZAMANA KADAR VİDEOLU ANLATIMA KONU ALTINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. Önemli Teknik Hususlar

 • Vakumlama süresi 3 dakikayı geçmemelidir.
 • Vakumlama şiddeti çok fazla olmamalıdır.
 • Alt alta gelen kesikler aynı hizada olmamalı
 • Kesi uzunluğu 1cm den uzun olmamalı kesi derinliği 1 ile 1,5mm arasında olmalıdır.

Hacamat Uygulama Pozisyonu

Yatar vaziyette (Sedye üzerinde): Uzanarak yapılan kupa terapisi beyine daha çok kan girmesi, hastanın daha rahat olması nedeni ile faydalıdır.  Hacamat esnasında hasta diyaframı çalıştırılacak şekilde hacamat süresince nefes alıp verirse hacamat daha faydalı olur. Oturarak yapılan hacamat (Tabure veya puf üzerinde): İlk defa hacamat yapacaklar için önerilmemektedir. Daha çok hacamat tecrübesi olan, daha önce hacamat yaptırmış kişilere uygulanır. Yere oturarak, bağdaş kurarak ve diz üstü pozisyonda kupa terapisi kesinlikle yapılmaz.

Hacamat Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hacamata başlamadan hastaya “”niyet”” ettirmek (bir nevi dua ettirmek) çok önemlidir. “”Yarabbi  bildiğim ve bilmediğim tüm hastalıklara şifa olması için hacamat yaptırmaya niyet ettim; bana şifa ihsan eyle”” en kısa ve öz şeklidir. Böyle bir dua ile başlangıç hastanın kılcal damarının gevşemediğsine rahatlamasına ve toksinlerindaha kolay temizlenmesine vesile olacaktır. Hacamat esnasında hacamatı yapanın ve yaptıranın Ayet el Kürsi okuması iyi olur. Hacamatı yapan ve yaptıran her ikisininde abdestli olması çok faydalıdır. Hacamat yapılacak ortamın sessiz ve sakin bir ortam olması gereklidir. Hacamat esnasında malayani konuşulmaz sohbet edilmez. Hacamat yapılırken TV vb. izlenmez telefon ile konuşulmaz. Bir oda da bir çok kişiye aynı anda hacamat yapmak doğru değildir. Hacamat odasında hacamat yapılırken bir çok kimsenin hacamat izlemesine izin verilmemelidir. Mümkünse oda da haccam (gerekirse asistanı) ve hastadan başka kimse olmamalıdır. Hacamat esnasında hasta diyaframı çalıştıracak şekilde hacamat süresince nefes alıp verirse daha çok faydalı olacaktır.

ADIM ADIM HACAMAT NASIL YAPILIR VİDEOYU İZLEYEBİLİRSİNİZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here