Hacamat Noktaları Faydaları Mizaçlar

0
1771

"Hacamat noktaları nelerdir, mizaç nedir gibi sizler için derlediğimiz bilgileri paylaşacağız. Hacamat (Kupa) tedavisinden herkesin gördüğü fayda aynı değildir.  Kupa tedavisinde kişinin gördüğü fayda tabiatına (mizacına) göre değişiklik gösterir.

Hacamat Noktaları

""Hacamat noktaları""  islami kitaplar ve yabancı yazılardan araştırılarak eski dönemden bu zamana kadar hastaların istatistik bilgileri de eklenerek hacamat yapılacak noktanın hangi hastalığa faydalı iyi geldiği bugüne kadar toparlanmış ve o noktalara uygulamalar yapılmıştır. Hacamat noktaları bir hastalık için en faydalı noktaya yönelik olarak uygulanır. hacamat-noktaları Bir çok hastalığı olan hastaların kupa seans aralığı hacamat ile beraber kullanılacak diğer doğal yöntemleri ve kullanılacak noktalara geleneksel tıp uzmanı tarafından belirlenir. Şimdi kısaca hacamat noktaları ve bu her bir noktanın faydaları hakkından bahsedelim.

Kafa Arka Hacamat Noktası

kafa-hacamat-noktaları Sağlıklı dahi olsanız herkes her yıl en az 1 veya 2 defa kafadan hacamat yaptırmalıdır.  Kafa hacamatı yapıldığı takdirde muhtemel hastalıklardan da korunmuş olursunuz. Dikkat eksikliği olan kişiler, yaptığı işe konsantre olamayanlar, eline kitap aldığınızda gözleriniz yazıyı okurken  kafası hep başka yerlerde olanlar için kafa arkası hacamat çok idealdir. Özellikle yeni nesil çocuklarda hiperaktiflik  ve dikkat dağınıklığı için hacamat (kupa) terapisi vazgeçilmez bir yardımcı koruyucu tedavi yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Unutkanlık veya hafıza zayıflığı için 1-2 seans hacamat yetmez. Kafa arkasından ayda 1 arayla ara vermeden 4-5 seans yapılan hacamattan sonra hafızada bu hissedilir düzeye çıkar.   kafa-noktası-hacamat Sol taraf da ki fotoğraf da görüldüğü üzere kafa hacamatı yapıldığında gelen kanın koyuluğunu görebilirsiniz.  Bu noktadan yapılan hacamatın faydasını gerçekten ancak yaptıranlar anlayabilir. İlk başta kupa terapisi seansına girmeden önce kafanız acayip şekilde dolu olacaktır. Günün psikolojisi, yorgunluk ve kronik hastalığınız yoksa bu bölgeden hacamatı yaptırdıkdan sonra büyük bir rahatlık hissedeceksiniz.

 

 

ÖNEMLİ NOT: Resimde  ""ense çukuru"" olarak gösterilen bölgeden hacamat yapılmaz

Kulak Arkası Hacamat Noktası

Kulak arkasından 2 adet hacamat noktası geçer buralara akupunktur noktası olarakda bilinir. Kulak arkasından direk beyinde görme lobunun olduğu noktalardır. Bu noktadan yapılan hacamat görme sinirlerini uyarır, gözde kızarıklık, yaşarma, hipermetrop ve miyop için çok faydalıdır. Retina tıkanıklığı olanlar için mutlaka bu bölgelerden hacamat (kupa) terapisi gereklidir. Migren hastalarınında kulak arkası en vazgeçilmez en önemli noktadır.

Şakak Yanları Noktası

Şakaklardan yapılan hacamat göz sinirlerini uyarır, retina tabakasını  ve sinirlerini güçlendirir.   İlk defa kafadan hacamat yaptıranlarda bu nokta genelde tıkalı oluyor. 2nci veya 3ncü kupa terapisi seansında bu noktalar açılır.

Alından Hacamat (Üçüncü Göz Noktası)

Çok faydalı bir nokta olup başta dikkat dağınıklığı konsantre bozukluğu gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.  İki kaşın hemen üzerinde olan bu hacamat noktası için İbn-i Sina kişinin idrak ve anlayış kapasitesinin burada olduğundan bahseder. Bu noktadan hacamat yaptırmadan önce kişi asgari 3-4 seans terapi seansı yaptırmış olmalı ve kanı toksit maddelerden arınmış olmalıdır. Zira kanında yüksek oranda toksit madde bulunan kişilerin yaraşarın iyileşmesi zaman alır. Alından yaptırılan hacamat herkes tarafından görüldüğü için iyileştirilmeden önce 5-6 seans önceden kupa terapisi seansı yaptırması gerekmektedir.  Hasta diyabet hastası değilse eğer ya da daha özel bir hastalığı yoksa 5-6 seans dan sonra yaraları kısa sürede iyileşir. Aksi takdirde alındıdan yapılan hacamat kısa sürede iyileşmez ve iz kalma riski artabilir.

Alın Üstü Hacamat Noktası

Alın üzerindeki hacamat noktasında hipofiz bezeleri sinirlerini uyarmada etkilidir. Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğuna iyi gelmektedir.  Alın noktasından yapılan kupa terapisi idrak ve muhakeme yeteneğini ve Sinuzit tedavisinde etkili ve çok faydalıdır.

Tepe Çakra Hacamat Noktası

Akupunktur ilmine göre DU20 noktası olarak adlandırılan (Bıngıldak değil) 1-2 cm kafanın arka tarafına doğru yapılan kupa terapisindeki faydaları saymakla bitiremeyiz. İlk defa bu noktadan kupa terapisi yaptıranların genelde siyaha yakın çamursu gibi ağır metaller gelmektedir. Tam bir temizlik için özellikle kronik hastalıkların tedavisinde tek seans yeterli gelmez.  Birer ay ara ile 2-3 veya 4 seansda etkisini gösterebilir. Tepe çakra veya Güverning Point bir çok zihinsel ve psikolojik hastalıklar için önemli noktadır.  Özellikle Sinir (Asabiyet), Alzheimer, parkinson, MS hastalığı, depresif tansiyon ve diyabet olan kişilere bu noktalarından hacamat çok faydalıdır. Ayrıca kulak çınlaması, erken bunama, iktidarsızlık ve yüksek tansiyon sorunlarınada uygulanır.

ÖNEMLİ NOT:

Tepe çakra noktasından kesinlikle kuru hacamat diye tabir edilen bardak çekme yapılmamalıdır. Tepe çakradan kupa terapisi yapılırken vakum şiddeti kontrol altında tutulmalıdır. Diğer noktalara göre daha az vakum uygulanmalıdır.

Fiziksel veya ruhsal sağlığınızı korumak için 3 ayda 1 kez tepe çakra noktasından hacamat terapisi yaptırmalıdır.

Sırt Hacamat Noktaları

hacamat-noktaları-ve-mizaçları Kuyruk sokumundan yedinci omurilik kemiğine kadar istenilen her noktalara kupa terapisini yaptırabilir (yapabilirsiniz.) 7nci omur (boyun öne eğildiğinde ensede ki en son çıkıntı kemik) olduğu noktadan hacamat beyincik, sinirlerini uyarır, bağ ağrısına ve yüksek tansiyona da faydalıdır. En önemli sırt hacamat noktaları kuyruk sokumu, Kahil (Kürek Kemiği altı ile yedinci omur arasında tam orta noktası) kalp arkası, karaciger arkası hacamatın faydalı olduğu noktalardan sadece bir kaçıdır. sırt-hacamatı-1 Sırttan kalp arkasından kahil noktasından ve iki kürek kemiği omuriliğin az solundan yapılan hacamat kalp hastalarına ve damar tıkanıklığı kalp yetmezliği olanlara iyi gelir.

Fibromiyalji ağrılarında agrıyan bölgeye yapılan hacamat çok fayda sağlamaktadır. Ağrıları azaltmada büyük etken sağlar.

Boyun kaslarının tkaip ettiği hemen yedinci omur hizasında yapılan hacamat akupunktur ilmine göre GB21 bölge noktası stres,depresyon, boyun,omuz ağrıları ve kulunç ağrılarında en önemli noktalardan biridir. Yine solda ki resimde görüldüğü üzere koyu pis kanların aktığını görebilirsiniz. Özellikle kalp hizasında ki koyu renkteki kanın ne kadar fazla geldiği gözle görülmektedir.

ÖNEMLİ NOT: 7. Omur kemiği baş öne eğildiğinde ense üzerinde olan dışarıya doğru çıkan kemiktir.

Kuyruk Sokumu Hacamat Noktası

Sırtan böbreklerin tam hizasına yapılan hacamat böbrek ve idrar yolları problemlerine iyi gelmektedir. Çocuklar da altına ıslatma da kuyruk sokumu ilk hacamat yapılması gereken noktalardan birisidir.

İdrar yolları problemleri, bağsur, bel fıtığı, kabızlık şikayetleri, bel gevşekliği, adet düzensizliği hastalar için ideal nokta kuyruk sokumu hacamat noktasıdır.

Diz, Baldır ve Ayak Bölgesi Hacamat Noktaları

Diz üstü hacamat baldız yanları kaslı kısımlar romatizmal ağrılar, şeker, tansiyon, baş ağrısı, varis, siyatik ağrıların tedavisinde kullanılan çok önemli noktalardan birisidir. Dizlerde bulunan en küçük tıkanıklar kalbin yorulmasına daha fazla çalışmasına neden olur.  Hiç bir hastalık tedavisi ayaktan kupa terapisi olmadan sonuçlanmaz fayda bulamaz. Kilolu kişiler baldır ve dizlerden hacamat yaptırmaları tavsiye edilir. (İbn-i Sina El Kanun Fıt Tıb)

Kalp ve şeker hastaları mutlaka dizlerden ve baldırlardan hacamat yaptırmalıdırlar..

Kalp takribi olarak uzunluğu 60.000 km olan damar ağına hiç durmadan kan pompalar. Kalp ve atar damarlar vasıtası ile pompalanan kan ayak parmaklarının en uç noktasına kadar gider, sonra toplardamarlar ile kirli kan toplanarak akcigere iletilmesi gereklidir. Baldırlardan ve kalça yanlardan hacamat özellikle bayanlarda adet temizliğini kolaylaştırır. SP11 ile ifade edilen dalak meridyenine tekabül eden nokta Şeker hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalıklar için faydalıdır. Diz kapaklarının tam arka noktası baldırların tam üstü BL 38, 39, 40 noktaları keza bir çok idrar yolları rahatsızlıklarına faydalıdır.

Omuz Başlarından Yapılan Hacamat Noktası

Bronşit, astım, nefes darlığı için faydalıdır. Her türlü Akciger rahatsızlıklarında yine omuz başlarında hacamat tavsiye edilir.

Ayak Bileği Dış ve İç Kısım Noktaları

Siyatik, varis ve gut hastalığına iyi gelir.  Adet düzensizliği ve böbrek hastalıklarına, idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Mide Boşluğundan Hacamat Noktası

Özellikle panik atak, korku heyecan ve kalp hastalıkları için faydalıdır. Kekemelere de çok faydalıdır, Çok yüksek sesle konuşan, çabuk heyecanlanan, aceleci kişilere bu noktadan yapılan hacamat terapisi çok faydalıdır.

Çene Altı Hacamat Noktası

Bu noktadan yapılan hacamat yüz, dişler, gırtlak, gut ve troid hastalıklarına faydalı olan bölgedir.

Hangi Hacamat Noktası Daha Faydalıdır?

Hiç bir bölgebirbirinden daha az veya daha fazla faydalı değildir. Hacamat başlangıç seanslarında her bölge tek tek pis kanlardan ve ağır metallerden temizlenmelidir. Başlangıç seanslarında migren hastasının ayaktan, varis hastasının da kafadan hacamat yaptırması gerekmektedir ve tedaviyi hızlandırmaktadır. İlerleyen süreçte migren hastası kafa bölgesine, varis hastasının ayak bölgesine yoğunlaşmasıdır.

Hacamat ve Mizaçlar

Hacamat (Kupa) terapi tedavisinde gördüğü fayda aynı değildir. Hacamat'tan kişinin gördüğü fayda tabiatına (Mizacına) göre farklılık gösterebilir. Mizaçlar veya Humoral Patoloji Teorisi diye isimlendirilen, bu anlayışa göre canlılık, bedenin katı kısımlarını oluşturan toprak, sıvı kısımlarını oluşturan su, solumayı sağlayan hava ve canlılığın özü olarak ruhu oluşturan ateşten oluşuyor. Evrenin bir parçası olan insanda bu dört elementten meydana gelmiş olup her bir elementin karşılığı bedende bir sıvı ile karşılık bulmuştur. Mizaçlar hakkında ve daha detaylı derinlemesine inceleyerek sizlere daha geniş bir yazı dizisini hazırlayacağız.  Mizaçları hava, su, ateş ve toprak olarak her birini detaylı olarak bilgilendireceğiz.

Hacamat Nedir? Hacamatın Faydaları Hacamatın Zararları Nelerdir?

Hacamat bel fıtığına iyi gelir mi? – Bel Fıtığı için Hacamatın Faydaları

Omega-3 Balık Yağı Hapı Faydaları, Nelerde Var, Omega-3 Nedir?

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here