At Kestanesi Nedir? At Kestanesi Kremi, Yağı ve Maskesi Evde Nasıl Yapılır

0
422

"At kestanesi ile yapılabilecek, basit tarifleri bir video çekerek vermeyi planlıyorduk. Ancak ""dökülmeye başladılar"" uyarısı yaptığım ileti sebebi ile acele eden arkadaşlarımız oldu.

At Kestanesi Nedir?

Beyaz çiçekli at kestanesi, Sapindaceae familyasından bir at kestanesi türü. 20–30 m'ye kadar boylanan sık dallı, yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Genç sürgünler sarımsı-esmer, başlangıçta kaba tüylüdür. At kestanesini tazeyken kullanacaksanız rende, kurumuş halini kullanacaksanız bıçak ve havan kullanın Vereceğim tarifler basit olduğu için ""aaa bu muymuş onca merak edip durduğumuz tarifler? Dağ fare doğurdu"" demeyin. Benim yaptığım bir çok paylaşımın asıl amacı ""farkındalık oluşturmaktır"". Çünkü, o güzelim kestanelerin çürüyüp gitmesine gönüller razı olmamalı. Sizler, benden çok daha faydalı bilgilere sahip üyelerimizsiniz ve biz de sizlerden öğreniyoruz bir çok şeyi.

Aynı malzeme, 3 farklı ürün yapacağız. Nedir bunlar?

 1. At kestanesi yağı
 2. At kestanesi maskesi
 3. At kestanesi kremi

Ayrıca arada bonuslar kazandırayım size. Sürpriz kullanımlarından bahsedeyim.

At kestanesi yağı

Birkaç tane taze at kestanesinin kabuğunu soyup, iç kabuğu ile birlikte en ince rendeden geçiriyoruz. Fazla yapmak isterseniz, üç-dört belki 5 tane kestaneyi rondoda öğütün ve çok büyük olmayan bir kavanoza koyun. Şöyle söyleyeyim, eğer öğüttüğünüz kestane bir su bardağı ise, 1,5 su bardağı zeytinyağı, ceviz yağı, badem yağı veya başka doğal bir yağ ile beraber bir kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatın. Bu halde 2 ay beklesin. Güneşe koyun diyen arkadaşlarımız var ama içerik yağ olduğu için bozulma endişemden dolayı güneşe koymuyorum ben. Karanlığa koyarak yapıyorum. 2 ay sonunda ister süzüp bir losyon şişesine doldurun, isterseniz kestaneler içinde kalıp aromasını yağa vermeye devam etsin. Ben ikinciyi seçtim. Bu yağı cilt lekelerinizin olduğu yerlere, kılcal damarlarınızın cilt üzerinde gözüktüğü yerlere, varisli bölgelerinize, eklem ağrılarınızın olduğu yerlere, basur, fistül bölgelerine masaj yaparak sürmeniz halinde şikayetlerinizin azaldığına şahitlik edeceksiniz inşaallah. Eğer iyi gelmezse aramızda inanmayan biri var demektir.  O kişiyi tespit edersek engelleriz.  Şaka bir yana, sabırla, sürekli tatbik etmeliyiz. Bir kez sürüp, aynanın karşısına gidip kontrol etmenize gerek yok. Bu şekil bir kozmetik ürünü değil bu. Evet anti aging ama o kadar hızlı etki etmesi için biraz kimyasal gerekli, yani bizim istemediğimiz şey.

At kestanesi Maskesi

Maske olarak kullanacağınız malzeme sulu bir malzeme olacağı için bozulma riski taşıyacaktır. O nedenle küçük porsiyonlar halinde yapmanızı, bitince tekrar yapmanızı öneriyorum. Bir adet taze kestaneyi ince rendeden geçirip bir cezvede yarım çay bardağından biraz fazla suda, mutlaka karıştırarak, muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin. Dibi tutmasın, sürekli karıştırın. Sonra, ince süzgeçten geçirin. Bu aşamada içerisine sevsiğiniz bir aromatik yağ ekleyebilirsiniz. Mentol yağından bir damla tercih ediyorum ben. Küçük bir kavanoza alıp, kapaklayıp buzdolabında muhafaza edin. Geceleri uyumadan önce, yüzünüze sürüp 40 dakikadan az olmamak üzere bekletin ve kueuyup gerginleşmesini hissedin. Daha sonra maskenizi durulayarak temizleyin. Asla sabun veya yüz jeli kullanmayın.

Neye yarayacak?

Yüzünüzde bir parlaklığa, canlı bir cilt rengine kavuşmanıza yardımcı olacak. Lekelerinizle savaşacak. Kırışıklıklarınızı gerecek. Kılcal damar görüntüsünde azalmayı sağlayacak. Bir gecede Seda Sayan olmayı ummayın, hayalleriniz yıkılmasın. Yine sabırla kullanın. İçerisindeki pürüzler ile peeling etkisi de hissedeceksiniz. Wğer pütürlükler fazla ise, süzgeçten sonra bir de tülbentten geçirin. Bonus:  Dedim ya bonus kazandıracağım. Bu bilgi bonus olsun. Maske olarak kullandığınız bu malzemeyi küvet suyunuzun içerisine atın ve küvet banyonuzu bu su ile yapın. Cildinizin masaj yapamayacağınız tüm yüzeyinde, damar büzücü etkisi ile çalışsın ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olsun. Az koymayın, cimri olmayın. Unutmayın, bedava topladınız. Haa, durulanmadan çıkın ve duş jeli, şampuan gibi temizleyiciler kullanmayın. Bunun için küvet banyonuza girmeden yıkanın. Çok sıcak suyla da doldurmayın.

At kestanesi kremi

Yukarıda bahsettiğim iki ürünü yaptıysanız, yani, at kestanesi yağı ve maskesine sahipseniz şimdiki ürünü yapmak çok daha kolay olacak. Hatta, o anlık süreceğiniz kadar avucunuzun içinde yapın ve sürün. Bir çay kaşığı maske, bir iki damla at kestanesi yağını avucunuzda karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Pütürleri sizi rahatsız edebilir. İster tülbentten geçirin, ister bir pamuğa emdirip avucunuza sıkarak pürüzsüz bir kıvam elde edebilirsiniz.

Neye yarar?

Cildi nemlendirir ve nemli tutar. Yağı ile kestanenin nemini cilde hapseder. At kestanesinin damar büzücü etken maddesinin cilt tarafından emilmesini sağlar. Böylece kılcal damar ve varislerde etki eder.

At Kestanesi ve Kreminin Faydaları Nelerdir?

 1. Vücudumuzda meydana gelen iltihapları kurutur, enfeksiyonu giderip hastalıkları önler.
 2. At kestanesi büzücü özelliği sayesinde ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
 3. Kılcal damarların çatlamasını giderir, özellikle yüzdeki kılcal damar tedavisinde çok etkilidir.
 4. At kestanesi bacaklarda meydana gelen varislerin geçmesini sağlar.
 5. At kestanesi romatizma ağrılarına şifadır.
 6. Soğuk algınlığına ve nefes darlığına iyi gelir.
 7. At kestanesi güneş lekesi gibi cilt lekelerini yok etmekte etkilidir.
 8. Kan dolaşımını rahatlatır, damarlardaki iltihapları giderir.
 9. At kestanesi en güçlü antioksidanlardandır, bağışıklığı güçlendirip hastalıkları önler.
 10. At kestanesinde bulunan Aescin adlı madde damarları güçlendirir ve esnekliklerini arttırır.
 11. At kestanesi cilt bakımında etkin fonksiyonları sayesinde,sarkan ciltlerin derisinin toparlanmasını sağlar.
 12. At kestanesi göğsü yumuşatarak öksürüğü keser.
 13. At kestanesinin damar büzücü ve kan dolaşımını güçlendirici tonik etkileri vardır. Bu sayede varis,flebit ve hemoroit hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.
 14. At kestanesi nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarının çabuk atlatılmasını sağlar.

Peki kurutulmuş at kestanelerin de prosedür ne?

Bir kere onları soymak çok zordur ve dikkat gerektirir. Aman ellerinizi kesmemeye dikkat edin. Bir gece suda bekletirseniz daha kolay soyabilirsiniz. Soyduğunuz kestaneleri çok ince dilimler halinde dilimlere ayırın. Eğer yumuşak ise bir gün bekletin, kurusun. Sonra havanda döverek toz haline getirin ve tariflerde ""rende"" işlemi görmüş veya rondodan geçmiş kestane yerine kullanın. Bonus: Bir bonus daha kazandınız. Toz haline getirdiğiniz kurutulmuş at kestanesini bulaşık makinesinde kullanmak üzere yapacağınız Doğal deterjan karışımına ekleyebilirsiniz.

Peki bu doğal bulaşık makinesı deterjanını nasıl yapacağız?

Bir bardak boraks, bir tatlı kaşığı limon tuzu, bir tatlı kaşığı kaya tuzu, bir yemek kaşığı karbonat, iki-üç kaşık toz at kestanesi. Bu şekilde yapacağınız deterjan ile doğal deterjan elde etmiş olabilirsiniz. Bu noktada bir uyarıda bulunayım. Kimyasal deterjan performansına yakın sonuç veriyor fakat misafirlik takımlarınızda denemeden önce günlük kullandığınız tabaklar da kullanın. Tabakların desenini silebilecek kadar güçlü bir deterjandır. Çiziklere sebep olursa limon tuzu ve kaya tuzu oranını biraz azaltın. Makineniz durulamaya geçtiği sırada bir kahve fincanı sirke dökerseniz bulaşıklarınız parlak da olabilir. Bonus: Şanslı gününüzdesiniz. Bir bonus bilgi daha kazandınız. Çamaşırlarda da at kestanesinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Şöyle ki; beyazları yıkarken makinenizin deterjanına bir kaşık at kestanesi tozu koyun. Beyazlığı arttırdığını öğrendim. Denemedim ama deneyeceğim. Not: At kestanesinin toz halinde yutularak, çayı yapılarak ve enfiye şeklinde buruna çekilerek dahili kullanımı olduğunu da duydum fakat yazımda bahsetmekten imtina ettim. Çünkü bilindiği üzre, at kestanesi zehirli maddeler içerir. Sizlerin güvenliğini tehlikeye atmamak için dahili kullanımını önermiyorum. Şimdi parklara bahçelere koşun. Poet poşet toplayın. Açıkta bekletin, naylon kovada, poşette, hava almayan yerlerde saklamaya kalkmayın. Bir gecede küflenir. Çöpe atmak zorunda kalırsınız. Lütfen ihtiyacınızdan fazlasını toplayın. Kestane toplayan herkes en az 10 arkadaşımız için de toplasın. Yaklaşık 1 ay boyunca at kestaneleri dökülmeye devam edecek. Sağlıklı günler diliyorum. Fahri Cindoğlu

Andız Kökü Nedir? Andız Kökü Faydaları Nelerdir

Chia Tohumu Nedir? Çiya Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Fiyatı

Çörek Otu (Nigella) Faydaları ve Terkipleri İyi Geldiği Hastalıklar

Amerikan Havayolları"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here