Chia Tohumu Nedir? Çiya Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Fiyatı

0
110

"

Chia Tohumu Nedir? Çiya Tohumu Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Fiyatı

Chia Tohumu Nedir? Çiya Tohumu Faydaları Nelerdir?  Chia (çiya) tohumu diyet listelerinin baş köşesinde yer edinmeye başladı. Bu bitkiyi yakından tanıyalım 100gr chia tohumunda hangi besinler olduğuna göz atalım.

Chia tohumu nedir? Nerden Geldi Nereye Gidiyor.

Güney Amerika'dan çıkıp dünyayı kasıp kavuracak Chia bitki çeşidinin ana yurdu Güney Amerika olan chia tohumu, aslında bir çeşit adaçayı çeşidi olan ve botanik biliminde bilinen adıyla Salvia hispanica'nın tohumları. Salvia hispanica, Chia bitkisi olarak anılıyor. Chia tohumu da bu bitkiden elde edilen minik tohumlar aslında. Bitkinin tohumlarında da tek kelimeyle mucizeler gizli. Maya dilinde ''güç'' anlamına gelmesi de bunun kanıtı. Aztek uygarlığında günde 1 kaşık chia tohumu mutlaka yenirmiş. Bu sayede 24 saat boyunca tok duruluyormuş. O zamanda bu zamana etkisi giderek azalmış, daha az tüketilmiş. Ancak son zamanlarda daha fazla kıymeti bilinmeye ve tüketilmeye başlandı. Gelelim biraz da nasıl yetiştirildiğini anlatmaya… Chia bitkisinden elde edildiğini belirtmiştik. Bu bitki büyük arazilerde yetişiyor, minik tohumları da afiyetle tüketilebiliyor. Sadece büyük arazilerde değil, bahçe ve saksılarda da yetişebilen bir bitki üstelik. Sıcak ortamını bulduğunda serpilip büyüyor. Chia tohumunun bu denli ünlü olmasının arkasında her derde deva faydaları geliyor. Güney Amerika'dan çıkıp dünyaya yayılan bu ünü sayesinde birçok diyette kullanılmaya başlandı, özellikle sabah kahvaltılarında ve öğle yemeklerinde sıkça tüketiliyor. Minik boyutlarına aldanmayın, onu faydalı hale getiren birçok neden de var. Chia tohumunun faydalarını bir bir sıralayalım.

Chia Tohumu Faydaları

 

 • Chia tohumunun 100 gramında 17 gram protein bulunur. Bu nedenle muhteşem bir protein kaynağı olarak anılır.
 • Yapılan bir araştırmaya göre cildin yaşlanma karşıtı belirtilerini azaltıyor, cildin genç ve parlak olmasına yardımcı oluyor. İçeriğinde antioksidan sayesinde düzenli kullanımda etki yaratıyor.
 • Chia tohumları tam bir fiber (lif) deposu. Vücutta yeteri kadar lif alındığında kilo kontrolü sağlandığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor. Chia tohumu da liflerce oldukça zengin. 100 gramında yaklaşık 11 gram fiber(lif) bulunuyor.
 • Yine liflerce zengin olması nedeniyle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda kabızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine destek oluyor.
 • İçeriğinde bolca bulunan Omega 3 asitleri sayesinde beyni korur, kanserli hücrelerin oluşumu engellemeye görevinde bulunur.
 • Chia tohumu iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
 • Enerji verir ve sık sık acıkmanızın önüne geçerek tatlı ihtiyacınızın önüne geçer. Böylelikle kilo vermenize yardımcı olur.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Diyabet hastalığının oluşumun önüne geçmede yardımcı bir besindir ve diyabet hastalarının rahatlıkla kullanabileceği yapıdadır.
 • Kalsiyum bakımında da zengin olan chia tohumu, kas gelişimine yardımcı olur. Düzenli kullanımda oluşabilecek kas kayıplarının, ilerleyen yaşlarda yaşanacak kemik erimesi gibi hastalıkların da önüne geçilmesini sağlar.
 • İçinde bol miktarda kalsiyum ve A vitamini bulunduğu için diş sağlığına da oldukça faydalıdır. Dişlerinizin ihtiyacı olan kalsiyum ve vitaminleri düzenli kullanımda karşılar. Sağlıklı olmalarına yardımcı olur.
 • Özellikle hamilelerin kullanmasında fayda olan yiyeceklerin başında gelir. İçindeki Omega-3 asitleri sayesinde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.
Vücut geliştirme ve Fitness sporu ile ilgilenen sporcular için özellikle içindeki besin değerleri sporcuların dikkatini çekebilir. Takviye olarak alınan bir çok besin değerlerini tek bir bitki çeşidinden elde edilebilinir.

  Çhia tohumlarının yaygın kullanımı sebebiyle tahıl olarak adlandırılsa da aslında nane familyasından bir çiçekli bitkidir. Bu bitkinin tohumları çıkarılmakta ve çeşitli şekillerde pişirilmektedir. Adı Maya dilinde Güç anlamına gelen Çhia, protein, yağ ve lif bakımından çok zengindir. Omega-3 deposu olarak bilinen somonda bile Çiya kadar Omega-3 bulunmaz. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral bakımından da değerli bir yiyecek. Kalsiyum ve demir ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamak için sadece 100 gram Çiya tüketmek yeterli. Çiya glutensiz yapısı ile çöl yak hastaları için de pratik bir besin kaynağıdır. Tohumları suyla karıştırdığımızda, içinde bulunan lifler yarım saat içinde çözünerek ve jelatin benzeri bir kıvam ortaya çıkacaktır. Bu jel mide bir nevi bariyer görevi görerek, karbonhidratların şekere dönüşmesini yavaşlatır. Kan şekeri ayarlanmış olurken, jel kıvamı tok tutuyor ve uzun süre acıkmayı engeller. Diyetlerde kullanılma nedeni de budur. Çiya tohumu, yemeklere eklenebilir, suyla, süt veya yoğurtla karıştırılıp içilebilir ya da kahvaltılık gevreklere eklenerek tüketilebilir. Salatalara eklenebilir. Puding gibi tatlılarda da kullanılabilir.

Chia Tohumu Fiyatı – Chia Tohumu Fiyat Listesi

MARKA GRAMAJ FİYATI
SATIN AL
n11.com 400gr 16,99 TL n11.com satın al
Hepsiburada.com 1000gr
2}"">39,90 TL
 
Hepsiburada.com satın al
Sanalmarket.com (Migros) 500gr 17,50 TL sanalmarket.com satın al
marketpaketi.com 500gr 13,99 TL marketpaketi.com satın al
gittigidiyor.com 2000gr 64,90 TL gittigidiyor.com satın al
       
hacamatfiyatlari.com sizler için en idela ve doğru olan chia tohumu fiyatlarını liste haline getirmişdir. Satın Al tablosundan direk ürünün satıldığı sitelere gidersiniz. Açılacak olan linkler yeni sekmede açılır. Yeni sekmede açılan sitelerden sitemiz sorumlu değildir. Bizler sadece sizlere faydalı bilgiler sunmaya çalışıyoruz.

Chia Tohumu Besin Değerleri

 
Porsiyon Miktarı:  100 g
Kalori (kcal) 486
Toplam yağ  31 gr
Trans yağ  0,1 g
Kolesterol  0 mg
Sodyum  16 mg
Potasyum  407 mg
Karbonhidrat  42 g
Diyet Lifi 34 g
Protein  17 g
A Vitamini 54 IU C Vitamini 1,6 mg
Kalsiyum 631 mg Demir 7,7 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 335 mg

Çörek Otu (Nigella) Faydaları ve Terkipleri İyi Geldiği Hastalıklar

Üzerlik Tohumu Nedir ve Faydaları

Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Faydaları ve Evde Hazırlanışı

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here