Egzama Tedavisi, Neden olur? Egzama nedir? Belirtileri, Egzama Hastalığı ve Sülük

0
381

"Egzama Tedavisi, Neden olur? Egzama nedir? Belirtileri, Egzama Hastalığı ve Sülük ile egzama hastalığını tüm detayları ile ele alacağız.

Egzama nedir?


Cilt hastalığı olarak bilinen cilt üzerinde şişme, kaşıntı ve kızarıkların  oluşmasından ortaya çıkan hastalık türüdür. Egzama hastalığı bulaşıcı değildir. Egzamanın bir çok türü bulunmaktadır. En çok yaygın olanı ise kaşıntılı, kuru yüzde ve ciltte deri döküntülerine neden olanıdır.

Egzama hastalığı bebek, çocuk, yetişkin ayırt etmeden herkesin yakalanabileceği kronik bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir.  Özellikle 6 yaş altındaki çocuklarda  hastalığına yakalanma eğilimi çok yüksektir. Tedavi edilmediği sürece ciddi cilt hastalıklarına sebeb olabilir. Saman nezlesi ve astım hastalığına da dönüştürebilmektedir. Bu sebep ile mutlaka tedavisini yaptırmalısınız. Diğer sedef hastalığı türleri arasında seboreik egzama (normalde kepek tarafından) bulunur.

Egzama neden olur?


Bu hastalığın her hangi bir belli nedeni bulunmaktadır. Ancak egzama üzerinde yapılan çalışmalarda şu bulgulara rastlanmıştır.

 • Deniz ürünleri, hayvanlsa veya buğday gibi belirli yiyeceklere karşı alerjiler
 • Bazı ilaçlara karşı alerjiler
 • Kozmetik, sabun, antiperspiran ve temizlik ürünleri gibi tahriş edici temizlik kozmetik ürünlere karşı alerjiler
 • Aşırı terleme
 • Yün veya ipek kıyafetler
 • Zehirli bitkilerle dokunma
 • Takı veya gözlük gibi nikelden yapılmış maddelerle cilt teması
 • Kimyasal boyalar
 • Stres
 • Bağışıklık sistemi anormallikleri
 • Genetik
 • Havadaki değişiklikler? nem bazı bireylerde egzama ataklarını tetikleme eğilimindedir.

Diğer egzama türleri arasında seboreik egzama (normalde kepek tarafından) bulunur. Dishidrotik sedef ayaklarınızın altında ve avuçlarınızın içini etkileyen türüdür.. Bu tip egzamaların semptomları tipik olarak ciltte pullu, sarımsı lekelerin görünümünü içerir ve durum aslında havaya veya farklı alerjilere mevsimsel problem olarak karşınıza çıkmaktadır.

Egzama belirtileri nelerdir?


Cildinizde veya vücudunuzun her hangi bir yerinde aşağıda listelediğimiz belirtilerden her hangi biri bulunuyorsa doktorunuza mutlaka danışınız.

 • şiddetli kaşınma ve yanma
 • ciltte kızarıklığı
 • ciltte su toplama olduysa
 • kuru ve çatlamış cilt
 • kafa derisi ve yüzde kızarıklık
 • Egzama genellikle yüz, boyun, önkol, dirsek, bacak, diz ve ayak bileklerinin arkasında oluşur.
 • Egzama nöbetleri bir kerede birkaç saat veya bir kaç gün sürebilir
 • Renk değişikliği oluşur ve deride çatlamalar meydana gelir.
 • Yüz, el ve ayakların şişmesi
 • Kuru ve çatlamış cilt

Bu belirtilerin sedef olduğunu doğru teşhis etmek için doktorunuz kampsamlı bir muayene yapması gerekmektedir. Bu hastalığın neden olabileceği etkenleri belirlemek için size bir kaç sorular sorması gerekebilir.

Egzamanın dönemine göre farklı döküntüler oluşabilir


Egzamanın en basit belirtilerinden deri ve cilt üzerinde iltihap toplanan bölgeler kızarıklıklar oluşur ve şiddetli kaşıntılara sebep olmaktadır. Daha sonra ise iltihap toplanan cilt ve derinin iltihabı kurur üzerinde sivilce tarzı deride noktalar oluşur. Egzamanın olduğu yerler kaşıntıya başlarsa kaşıdığınız sürece iltihaplı bölge tahriş olarak kanama meydana gelir Kaşınan bölgelerde çatlaklıklar oluşur buradan da mikroplar cildinize ve derinize daha yoğun bir şekilde yayılmasına sebeb olur. Kaşıyarak tahriş ettiğiniz egzama bölgesi özellikle çocuklarda çok rahatsız edici olur. Rahatsızlığın başlıca nedeni daha çok kaşıma ile oluşan çatlaklardan giren mikropların yaptıkları enfeksiyona bağlıdır.

Egzama tedavisi – Bitkisel evde tedavi etme


Egzamayı tedavi etmenin ilk adımı, bu cilt durumunun neden olduğu kaşıntılı yanma hissine biraz rahatlamasını sağlamaktır.

 • Kaşıntıyı hafifletmenin en iyi yolu, cildin etkilenen bölgelerine soğuk kompres uygulanmasıdır. Kompresin cilt üzerinde daha uzun süre tutulması daha faydalıdır ve şişmeyi de azaltabilir.
 • Egzama için doğal tedaviler arasında yulaf ezmesi, muz, bal veya Aloe Vera'dan yapılan macunlar yer alır. Bu doğal bitki ve meyveler tahriş olmuş cildi derinin şiddetli kaşıntısını sakinleştirir, böylece kaşıntıyı azaltarak iltihaplanmanın önüne geçilir.
 • Lavanta yağı, hindistancevizi yağı, hint yağı ve avokado yağı gibi yağlar banyo suyuyla karıştırılabilir. İyileşme sürecini hızlandırmak ve rahatsızlığa yol açabilecek cilt kuruluğunu azaltmak için cildin etkilenen bölgelerini bu ılık su ile temizleyebilirsiniz.
 • Egzamadan kurtulmak için kullanılan diğer ilaçlar arasında, cildin ve kızarıklığın şişmesini azaltmak için limon, misket limonu veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, cildi kurutmaya ve durumu kötüleştirmeye eğilimli olduğundan limon veya sirke kullanırken dikkatli olunmalıdır. sedef olan bölgeyi hep nemli tutmaya çalışın.
 • El egzamasını  evde tedavisini yapabilmek adına macun oluşturabilirsiniz,  kafur ve sandal ağacı bir karıştırarak. Bunu avuç içlerine ve cildin kırmızı bölgelerine uygulayın. Bu işlemi cilt tamamen iyileşene kadar tekrarlayabilirsiniz. Başka bir iyi kombinasyon zerdeçal tozu ve su veya hindistan cevizi tozu ve su karışımını kullanabilirsiniz.
 • Evde hazırlanan bitkisel takviyeler dışında, egzama için en yaygın tedavi şekli steroid bazlı tropikal kremler veya merhemler olabilir. Bu kremler enflamasyonu azaltmak ve daha fazla salgınları önlemek için yapılmıştır.  Bununla birlikte, steroid bazlı kremlerin uzun süreli kullanımı tehlikeli olabilir ve sadece doktorunuzun veya dermatoloğunuzun gözetimi altında kullanılmalıdır.

Egzama ve Tıbbi Sülük ile Tedavisi


Sedef hastalığı cilt hastalıklarında en önemli hastalık olarak bizleri rahatsız etmektedir. Egzamaya ek tedavi yöntemi olarak tıbbi sülük tedavisinin faydalı olduğuda söylenmektedir. Sedef hastaları tarafından bir çok hasta tarafından tıbbi sülük ile tedavi ettirilmiş ve büyük oranda iyileşmeler gözlenmiştir. Bazı hastaları sülük tedavisi korkutabilir ancak sülük ile sedef hastalığını tedavi etmek korktuğunuza değmeyecek şekilde sizlere fayda sağlamayacaktır. Tıbbi sülük ile sedef hastalıklarınıza acısız bir tedavi yöntemi olarak doktorunuzun kontrolünde değerlendirebilirsiniz.

DİPNOT: Doktorunuza danışmadan TIBBİ SÜLÜK tedavi yöntemini kullanmayınız. Sebep ise sedef (egzama) hastalığı alerjik reaksiyonlardan meydana geldiğinden dolayı sülüklerede alerijniz var ise bu tedavi yöntemi uygun olmayabilir.

 

Sedef hastalığı ile hacamat tedavi edilir mi?


Eğer ki; sedef hastalığınızda alerjik reaksiyonlarınız var ise hacamat (kupa) terapisini değerlendirebilirsiniz. Sedef hastalıklarında hacamat noktaları belirlenerek sedef hastalığından şifa bulabilirsiniz. Sedef hastalığı bölgeleriniz tespit edildikten sonra bu noktalara hacamat tedavisi uygulanır.

SONUÇ

Sonuç olarak sedef hastalığına sülük iyi gelir mi, egzama hastalığına sülük iyi gelirmi, sedef hastalığına hacamat tedavisi iyi gelirmi gibi sorularınıza büyük ihtimalle cevaplamışızdır. Her makalemizde de belirttiğimiz gibi sülük ve hacamat ile tedavi yöntemleri Geleneksel tamamlayıcı tedavi yöntemidir. Vücudunuz bu tedavi yöntemlerine farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu reaksiyonları görmemek için doktorunuz sizlere belirli tahliller yapması gerekir. Merdiven altı tahlil yapılmadan bu tedavi yöntemini uygulayan yerlerden uzak durmanızı şiddetle öneririz."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here