Elma suyunun faydaları

0
72

"

Elma suyunun faydaları

Elma suyunun faydaları, mikro ve makro besinlerin çok olduğu en besleyici meyvelerden biridir. Elmalar, bitkilerin gül ailesinin bir üyesidir ve dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Elma suyunun besin değeri elmaların vitamin ve mineral içeriğine bağlanır. Elmalar demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez ve fosfor gibi zengin bir mineral kaynağıdır. Elma da vitamin A , C, K ve B-kompleksi de dahil olmak üzere vitamin bakımından zengindir . Böylelikle, “her gün bir elma bir doktoru uzak tutar” denilmektedir. Elma suyu, elma gibi benzer yararlar sağlar, ancak meyve içeriğinden sadece lif içeriğinden biraz daha azdır.

Elma suyunun faydaları şunlardır:

 • İlk ve en önemlisi, elma suyu flavonoidler ve polifenoller gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücuttaki çeşitli biyokimyasal reaksiyonların bir sonucu olarak oluşan serbest radikallerin olumsuz etkilerini, zincir reaksiyonlarını başlatabilecek ve tümörlere ve kansere yol açabilecek olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, elma suyu kanseri önlemeye yardımcı olur.
 • Elma suyu vücuttaki proteinlerin oluşumunu destekler, böylece vücut hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına yardımcı olur. Ayrıca, elma suyu, proteinlerin emilimine ve asimilasyonuna yardımcı olan ve böylece doğru şekilde kullanılmasına yardımcı olan zengin bir pektin kaynağıdır.
 • Elma suyu vücuttaki hormonal dengeyi düzenlemeye yardımcı olur, böylece vücudun çeşitli fizyolojik süreçlerini sürdürür.
 • Elma suyu vücut hücrelerinin onarımını destekler, böylece vücudun normal yıpranma ve gözyaşı işlemiyle başa çıkmasına yardımcı olur.
 • Elma suyu doğurganlığın korunmasına yardımcı olur, böylelikle üreme sürecinde yardımcı olur.
 • Elma suyu, boşaltım sisteminin işlevselliğini korumaya yardımcı olur, böylelikle atık maddelerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarını da önler.
 • Elma suyu ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak çeşitli enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, soğuk algınlığı, öksürük ve ateş gibi çeşitli yaygın rahatsızlıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Elma suyu da vücut hücrelerinin genel durumunu korumak için yararlıdır ve vücudun hücrelerinde bulunan bir sıvı olan plazmanın oluşumuna yardımcı olur. Bu şekilde, elma suyu, hemostatisin sabit bir halini ve sonuç olarak, insan vücudunun genel fizyolojisini sağlar.
 • Diğer elma suyu faydalarından biri de kabızlığı önlemeye yardımcı olmasıdır. Elma suyu yiyeceklere toplu katılır ve bu nedenle, kabızlık ve mide çeşitli bozuklukları için elma suyu tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Elma, olumsuz bir kalorili besindir, bu da elma suyundaki kalorilerin çok düşük olduğu anlamına gelir ve yakılması veya sindirilmesi için çok fazla kalori tüketir, böylece kalori denklemi negatif olur. Bu nedenle, elma suyunun yararlarından biri, elma suyundaki kaloriler neredeyse göz ardı edilebilir olduğundan, kilo vermeyi destekleme kabiliyetidir. Elma suyu da vücuttaki kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Elmanın işlevselliği üzerine yapılan son araştırmalar, beynin düzgün işleyişine yardımcı olduğunu ve böylece insanların bilişsel yeteneklerini geliştirdiğini kanıtlamaktadır.
 • Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, elma suyu da cilt tonunu ve dokusunu korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlanmanın hızını azaltmaya yardımcı olur ve ince çizgiler, koyu lekeler, ciltte yamalar ve kırışıklıklar gibi çeşitli yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirir. İçme elma suyu, genç görünmek için etkili bir yoldur.
 • Diğer elma suyu faydalarından biri de Alzheimer hastalığını önleme kabiliyetidir. Bu, beynin çalışmasını sürdürmek için işlevselliğine bağlanabilir.
 • Elmaların antiviral etkisi vardır. Bu nedenle, elma suyu alımı diğerleri arasında viral ateş, solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi çeşitli viral enfeksiyonları önler.
 • Elma suyu yararlarından biri, gut ve artrit, özellikle romatoid artrit gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olma kabiliyetidir.
 • Elma suyu, çeşitli göz enfeksiyonları ve hastalıklardan vizyonunuzu geliştirmeye ve gözlerinizi korumaya yardımcı olan çeşitli besinler açısından zengindir.
 • Elma suyu ayrıca dişlerinizi temiz tutmanıza ve diş etlerinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Elma suyu dişlerinizi temizler ve antimikrobiyal etkileri ağızdaki bakteri oluşumunu ortadan kaldırır.
 • Elma suyu, canlılık ve canlılığı artırır ve hastalıktan kurtulur ve zayıf hissediyorsanız şiddetle tavsiye edilir. Hızlı iyileşmede vücuda yardımcı olur.
 • Elmalar zengin bir demir kaynağıdır ve bu nedenle, elma suyu hemoglobin oluşumunu hızlandırır, böylece kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonunu arttırır. Bu şekilde, elma suyu aneminin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Zengin bir kalsiyum kaynağı olan elma suyu, kemikleri güçlendirmeye ve iskelet sisteminin genel durumunu sürdürmeye yardımcı olur. Osteoartrit ve osteoporoz dahil olmak üzere kemik hastalıklarını önler.
 • Kan pıhtılaşmasını desteklemek ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlamak için elma suyunun kullanımı da yaygın olarak kabul edilmektedir. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle yaraların septik enfeksiyonunu da önler.
 • Elma suyunun faydaları, kadınlarda adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur ve adet öncesi sendromunu (PMS) hafifletir. Adet döneminde yaşanan ağrı ve rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Elma suyunun faydaları ayrıca dermatit ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarını önler ve tedavi eder. Ayrıca kepek önlenmesi ve saç büyümesini teşvik ederek saç derisinin sağlığını korur. Saç dökülmesini önler ve saçınızın dokusunu ve sağlığını artırır.
 • Elma suyu, her ikisi de karaciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olan zengin bir malik asit ve tartarik asit kaynağıdır.
 • Elma suyu da bronşiyal astım dahil olmak üzere çeşitli solunum sistemi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Elma suyu da tüberküloz, piorrhea, nörit, nezle gibi çeşitli hastalıklara karşı etkilidir.
 • Bu elma suyunun yanı sıra gonore gibi cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıkların (STD) tedavisinde de etkili olduğu ve etkili olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle, Elma suyunun faydaları beslenme üzerinde yüksek ve insan fizyolojisinin hemen her yönünü destekler. Ancak, elma suyunu elma meyvesi üzerinde tüketmeyi tercih ederseniz, aklınızda birkaç şey bulundurmalısınız. Bayat suyu olumsuz etkilere yol açabileceğinden, taze sıkılmış elma suyunu daima tüketmelisiniz. Konserve elma suyunu tüketebilirsiniz, ancak şeker ve koruyucu içeriğinde düşük olması, aksi takdirde elma meyvesinin yararlı etkilerini olumsuz yönde etkileyerek diyabet ve obeziteye yol açabilir ."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here