Fındığın Sağlığa Faydaları

0
59

"

Fındığın Sağlığa Faydaları

Fındığın Sağlığa Faydaları Herkes fındık sever. Lezzetli bir tatlı ya da ılık süt ve şeker ile harmanlanmış olarak, bir fındık tepesi herhangi bir yemeğe muazzam bir lezzet katarak, bu ekstra yumruk ekleyebilirsiniz. Nitekim, sağlık ve zindeliğin artan farkındalığı ile birlikte, fındık kullanımı daha yaygın hale gelmiştir. Bir aperatif olarak da popüler. Son derece sağlıksız olan şeker dolu tatlıların aksine, fındıklar sağlıklı, lezzetli ve daha besleyici bir seçenek haline getiriyor. Birçok doktorun bugünlerde hastalarına fındık tavsiye etmesinin nedeni budur. Fındık, özellikle Türkiye'nin güneyi olan Avrupa'ya özgüdür. Bu fındıklar, üzümlerin asmalarda nasıl büyüdüğü gibi, ağaç üzerindeki kümelerde bulunur. Olgunlaştıktan sonra bu kuruyemişler dallardan düşer ve tüketime hazırdır. Tatlı tadım somunu, içinde bulunan besinler nedeniyle birçok hastalık için bir çare olarak kullanılır.

Beslenme hakkındaki gerçekleri

Fındığın Sağlığa Faydaları en büyük avantajlarından biri ham olarak yenilebilir olmasıdır. Ham fındık, fındıkta bulunan iyilikleri ve besinleri koruduğu için sizin için iyidir. Fındık, birçok vitamin ve mineral bakımından zengin oldukları için sağlık açısından son derece iyidir. Bu fındıklar minerallerde bol miktarda bulunur ve selenyum, bakır, çinko, demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, potasyum ve manganez gibi çok çeşitli mineraller içerir. Bu nut ayrıca kanın temel bir bileşeni olan K vitamini içerir. Askorbik asit (C vitamini), alfa-tokoferol (E vitamini), fillokinon (vitamin K1), folat (vitamin B9), niasin (vitamin B3) ve tiamin (vitamin B1), fındıklarda bulunan diğer vitaminlerin bazılarıdır. K vitamini Bu vitamin ve minerallerin yanı sıra fındıklarda amino asitler, aspartik asit, arginin, glutamik asit ve alanin de bulunmaktadır. Fındık ayrıca zengin doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Ek olarak, fındıklar iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Sağlığa yararları

Birçok fındık gibi fındıklar da mümkün olabileceğinden çok daha fazla besin içeriyorlar. Bu küçük somun, iyi sağlığı destekleyen vitaminler ve minerallerle doludur. Bu kuruyemişlerin doğal bir ilaç olarak kullanımı bu somunların baş dönmesi gibi büyülere engel olduğu ve hatta kanseri önlediğine inanıldığı için artmıştır. Aşağıda sayılan, fındığın sağlığa faydalarıdır: Fındık, kalbi koruyan çoklu doymamış yağ ve tekli doymuş yağ kaynağıdır. Birçok doktorun kalp hastalarına diyetlerinde fındık eklemelerini tavsiye etmesinin nedeni budur. E vitamini de fındıklarda bol miktarda bulunur. E vitamini vücudun kasları, özellikle kalp kasları için çok iyidir. Yürüme gibi basit fiziksel aktiviteler bile kasların gücüne bağlıdır. Kaslar iyi durumda ise, basit görevleri gerçekleştirmek için çok daha kolay hale getirir. Ayrıca, E vitamini aynı zamanda cilt, saç ve tırnakların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, fındık yağının saç için yağ olarak kullanılmasının sebebidir. Zengin bir fitokimyasal kaynağı olan fındık, quercetin, kaempherol ve proantosiyanidin içerir. Fındıklarda bulunan proantosiyanidinler, alerjik semptomları hafifletmeye, dolaşımı iyileştirmeye ve beynin yararına yardımcı olur. Bunlar, yeşil çay ve kırmızı şarap gibi diğer sağlığı teşvik edici gıdalarda bulunan maddelerdir. Bir protein ve diyet lifi kaynağı olarak, fındık yiymek harika bir seçenektir. Çünkü bir fincan fındık yaklaşık 17 gram protein ve 11 gram lif içerir. Özellikle vejeteryanlar, günlük protein ihtiyacını düzenli olmayan bir kaynaktan elde etmelerine yardımcı olabilecek fındık yemekten yararlanabilirler. Ek olarak, lif bakımından zengin olduklarından, bağırsak hareketini düzeltmeye ve kabızlığı rahatlatmaya yardımcı olurlar. Fındık, B kompleksi vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır. Eksiklik, sinir sistemi, depresyon, doğum kusurları ve diğer birçok hastalık sorunlarına neden olabileceğinden, B kompleks vitaminleri vücut için gereklidir. Bir avuç fındık, vücudunuzun et ve yumurta yememeniz durumunda yeterli B kompleks vitaminleri almasını sağlar. Bu fındıklar ayrıca potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi diğer önemli minerallerin zengin bir kaynağıdır. Bu mineraller kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Geliştirilmiş kan dolaşımı sadece vücudunuzun düzgün çalışması anlamına gelmez, aynı zamanda genel bağışıklık sisteminin daha iyi çalıştığı, ateş, soğuk algınlığı ve günlük hastalıkların körfezde tutulduğu anlamına gelir. Demir eksikliği olanlar için doktorlar diyetlerinde fındık içeriklerini önermektedir. Bunun nedeni, bu somunların bir avuç dolusu günde gereken miktarda demir vermesidir. Vücutta, kanın oksijeni emmesi için Demir gereklidir. Kanınız ne kadar fazla demir alırsa, o kadar çok oksijen vücudunuzun farklı bölgelerine ulaşabilir ve daha enerjik ve hayat dolu hissedeceksiniz. Tüketen fındıklar yorgun ve yorgun hissetmenizi önleyebilir. Fındıkların, hepsinin gelişimine yol açan faktörleri ortadan kaldırmanın ek yararına sahip olduklarına inanılmaktadır."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here