Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurbanınızı Allah Kabul Etsin

0
151

"

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurbanınızı Allah Kabul Etsin

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurbanınızı Allah Kabul Etsin Müslümanların en kutsal ve önemli 2 bayramdan birisi olan kurban bayramı Türkiye'de diğer ülkelerde milyarlaca müslüman tarafından kutlanacak. hz. İbrahim (a.s) oğlu Hz. İsmail'i Allah'a kurban etmesi ile dinimizde vacip olmuştur. O günden bu zamana kadar her yıl müslümanlar bu bayramı kutlamaktadır. Kurban kesme ibadeti islam'da vacip olup bütçesi yetenler kesmelidir.

Kurban nasıl kesilir?

Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir. Arkasından ""Bismillâhi Allâhü ekber"" denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür. Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir.Hayvan incitilmeden kesilecek yere götürülür. Devenin dışındakiler kıbleye karşı sol tarafları üzerine yavaşça yatırılır. Kolaylık olması için üç ayağı da bağlanır. Sonra kesecek olan: ""Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber"" der, ara vermeden büyük ve keskin bir bıçakla keser. Sadece ""Bismillâhi Allahü ekber"" diye kesse de olur. Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için, hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki şah damarının kesilmesi gerekir. Kurban kesildikten sonra sahibi, Allah rızası için iki rekat namaz kılar, sonra da dua ederek Allah'tan dileklerde bulunur.

Kurban Mesajları Resimli Mesajlar

kurban mesajları 1 -Evinize gül kokusu essin kalplerinize Allah iyilik versin. Bu bayramda da ellerimiz her zamanki gibi mutlulukla birleşsin. Kurban bayramınızı Kutlarım -Çılgınca esen rüzgar, kavurucu güneşli terleten günler, yıldızlarla dolu bir dünyadır bayramlar. Kurban Bayramınız Mübarek olsun her şey istediğiniz gibi olsun inşallah. kurban mesajları 2 -Bugünler berekettir, umuttur, özlemdir. Yarınlar niyettir. Kestiğiniz kurban ve dualarınız kabul olsun, sevdikleriniz hep sizinle olsun… -Kurban Bayramını doya doya yaşayalım. Hayırlı bayramlar! Her şeye kadir olan Yüce Allah, bizleri, doğru yoldan ve sevdiklerimizden ayırmasın! Hayırlı ve bereketli Kurban Bayramları dileğiyle. kurban mesajları 3 -Sevinç ve huzur dolu bir umutla geldi Kurban Bayramı. Bu güzel ayın mübarek bayramı bizlere mutluluk, huzur, güzellikler nasip etsin. Bütün müslümanlara Hayırlı Kurban Bayramı diliyorum. -Kurban bayramınızı en kalbî duygularla kutluyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. kurban mesajları 3"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here