Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Ne Demektir?

0
58
geleneksel-tip-nedir

Geleneksel veya tamamlayıcı tıp, modern tıbbın tedavi tekniklerinin yanı sıra kişilerin yaşam kalitesini daha da yükseltmek ve tedavi sürecini kısaltarak daha erken sürede şifa bulmalarını sağlamak amacı ile atalarımızdan kalan öğretiler bütünüdür.

Ancak ne var ki bu öğretileri direkt olarak tedavi olarak kullanmak tehlikeli olabilir. Çünkü bu alanda ülkemizde hizmet veren bir hekimlik dalı bulunmamaktadır. Kulaktan dolma bilgiler ile hastalıkları tedavi etmeye çalışmak kalıcı hasarlara ya da durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bunun yerine hastalığınız ile ilgili hastane birimine başvurmalı ve gerekli tedavilerin yanı sıra ‘’tamamlayıcı’’ olması niteliğinde geleneksel tıbbın öğretilerinizi hekiminiz izin verdiği ölçüde uygulamalısınız.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu alanda Fitoterapi hekimliği hastane birimi olarak bulunmaktadır. Ancak ülkemizde henüz bu şekilde bir tedavi birimi ne yazık ki yoktur.

Hacamat Nedir?

Geleneksel tıp tedavi ve terapi teknikleri arasında yer alan hacamat uygulaması bilinen en eski tamamlayıcı tıp tekniklerinden biridir.

Hacamat uygulaması ile halihazırda görülen tedavinin yanı sıra daha etkili iyileşme, vücudun sağlık düzeyini arttırmasına, tedavinin güçlenmesine yardımcı olunur.

Hacamatın asıl faydası sağlıklı bireylerin sağlığının korunması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi şeklinde görülmektedir. Bu nedenle düzenli olarak her sağlıklı birey eğer herhangi bir engeli bulunmuyor ise hacamat olmalıdır.

Bu sayede hormon seviyesi normale döner, paketli gıdalardan vücuda alınan zararlı maddeler temizlenir, ilaç kullanımına bağlı zaman içerisinde vücutta biriken toksin maddeler vücuttan uzaklaştırılır ve kişi daha sağlam, hastalıklara direnç gösteren sağlıklı bir vücuda sahip olur.

Hacamat aynı zamanda sünnet olarak kabul edilen çeşitli hadis ve rivayetlere göre Hz. Muhammed’in tüm insanlığa önerdiği terapi tekniklerinden biridir. Kendisi de zaman zaman gerekli durumlarda hacamat tedavisi yaptırmıştır.

Tıbbi Sülük Nedir?

Tıbbi sülük uygulaması inanılmaz derecede eski olan tarihin en eski tedavi tekniklerinden biridir. Bu tedavi tekniği sayesinde kişiler modern tıbbın çare olamadığı pek çok sağlık probleminden yapılan seanslar sonucunda kurtulabilmektedir.

Bu nedenle son derece değerli bir terapi tekniği olan sülüğün pek çok cinsi bulunmaktadır. Bunlardan yalnızca iki farklı tür tıbbi sülük uygulamalarında kullanılmaktadır ve Sağlık Bakanlığınca onay verilen yetiştirme çiftliklerinde bu sülüklerin üretimi kontrollü biçimde yapılmaktadır.

Tek bir seans sırasında tek bir sülük her bir bölge için bir defaya mahsus kullanılmaktadır. Aynı kişinin vücudu dahi olsa bir sülüğün tekrardan kullanılması mümkün değildir. Yeterli doygunluğa ulaşmış olan her sülük tıbbi atık kutusuna atılarak imha edilir.

Piyasada bilinçsizce yapılan uygulamalarda alınıp satılan ve hijyen koşullarına dikkat edilmeyen ortamlarda yapılan tıbbi sülük uygulamaları tehlikelidir. Bu tür yerlerden kaçınmak gerekir. Klinik ortamda Sağlık Bakanlığı onaylı yerlerde sağlık profesyonelleri tarafından yapılan tıbbi sülük uygulamaları ise son derece sağlığa faydalıdır.

Sülüğün insan vücuduna iki tür şekilde faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri sülüğün kandaki toksinleri emerek vücuttan uzaklaştırmasıdır. Diğeri ise sülüğün vücuda doğru salgıladığı özel bir sıvıdır. Bu sıvı enzimler bakımından zengin olduğu için hastalıklar ile mücadeleyi daha da üst düzey bir hale getirmektedir.

Nefes Terapisi Nedir?

Geleneksel ya da tamamlayıcı tıp tekniklerinden biri de nefes terapisidir. Bebeklik döneminde vücudumuz doğal bir şekilde diyafram nefesi alır. Ancak büyüdükçe doğru nefes alma özelliği yavaş yavaş kaybedilebilir.

Bu durumda stres, panik bozukluk, anksiyete gibi stres kaynaklı ruhsal bozukluklar ya da yine stres kaynaklı huzursuz bağırsak sendromu, egzama gibi bedensel problemler meydana gelebilir.

Nefes terapisi ile normal zamanda alınan tedavilere ek olarak doğru nefes alıp vermeyi öğrenerek stres seviyemizi azaltabilir ya da kontrol altına almayı öğrenebiliriz.

Bu da stres kaynaklı vücudumuzda ortaya çıkan ruhsal ya da bedensel hastalıkların kendisini ortadan kaldırmasa bile belirtilerinin çok daha hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Hatta tedaviye ek olarak uygulandığında sağlık problemlerinizin tamamen ortadan kalkmasına da yardımcı olabilir. Tek başına bir tedavi tekniği olarak değil tamamlayıcı, yardımcı bir terapi olarak düşünülmelidir.

Özellikle panik atak problemi yaşayan bireyler bilirler ki stresli oldukları atak anında kesik kesik, düzensiz şeklide nefes alıp verirler. Nefes terapisi ile bu sorunlardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

hacamat-online

Peki Herkes Hacamat Ve Sülük Uygulamasını Öğrenebilir Mi?

”Evet, isteyen herkes Hacamat ve Sülük uygulamasını öğrenebilir ailesine ve çevresine faydalı olabilir.”

Hiçbir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını 1 günde öğrenebilir.

Canlı Online Hacamat & Sülük Kursu

Canlı Online Hacamat ve Sülük eğitimlerini, Dünyanın en tecrübeli Hacamat uzmanlarından Süleyman GÖK, Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK, Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Dr. Ahmet DEMİR anlatmaktadır.

+90 532 301 10 46 WhatsApp

+49 157 316 344 33 WhatsApp

Dr./N Süleyman GÖK (Geleneksel Tıp Hekimi – Hindistan) 2008’den bu yana 17 Ülkede hacamat sülük ve akupunktur eğitimi vermiş bir uzmandır.

Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK ise Türkiye’nin ilk ve en tecrübeli Hacamat Sülük eğitmenidir.

Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ise Türkiye’nin Hacamat ve Sülük alanındaki en tecrübeli eğitmenlerinden biridir.

Dr. Ahmet DEMİR ise Türkiye’nin Hacamat, Sülük, Akupunktur, Prp alanlarında en tecrübeli eğitmenler arasında yer almaktadır.

Canlı Online Hacamat ve Sülük kursları için TR +90 532 301 10 46 ve EU +49 157 316 344 33 yazabilir veya direk web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

www.hacamatenstitusu.com.tr

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here