Nefes Terapisi Nedir?

0
48
nefes-terapisi-nedir

Nefes terapisi uygulaması anksiyete ve diğer stres unsurlarının vücuttan uzaklaşmasını sağlayan özel nefes alma tekniklerinin kişiye seanslar halinde öğretilmesi şeklinde yapılan bir terapidir.

Bir nefes terapisi uzmanı ve birey birlikte çalışırlar. Nefes terapisi uzmanı hangi durumlarda nasıl solunum alınıp verilmesi gerektiğini kişiye öğretir. Bunun kalıcı ve istenildiği durumlarda doğru bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli öğretileri yerine getirir.

Kişinin bedensel ve ruhsal olarak esenlik hissetmesi için doğru nefes alınıp verilmesi inanılmaz derecede önemlidir.

Kişinin rahatlaması, bedenini zinde hissedebilmesi için doğru nefes alıp vermesi gerekmektedir. Günümüzde sıklığı artan panik bozukluk, sosyal fobi, obsesif kompülsif bozukluk (takıntı hastalığı), depresyon gibi stres ve anksiyete bozuklukları ile başa çıkmada doğru nefes alışverişi çok büyük önem arz etmektedir.

Eğer siz de bu problemlerden mustarip iseniz ya da aile bireyleriniz arasında bu şekilde problemler yaşayan çok sayıda birey varsa ve risk altında iseniz kesinlikle bir nefes terapisi uzmanı ile çalışmak size çok iyi gelecektir.

Bu sayede stresle baş edebilmeyi bedeninize öğretmiş olacaksınız.

Solunum Terapisi 2021

Solunum terapisi 2021 yılında halkın çok büyük bir bölümünün daha da bilinçli olduğu ve sık sık başvurdukları terapi türlerinden biri haline gelmiştir.

Bu durumun ana sebebi insanların yakın çevrelerinde bu şekilde terapi desteği alarak bundan ne kadar fayda gördüklerini belirtmeleri gösterilebilir.

Ciddi anlamda solunum terapisi sayesinde stres kontrolünün sağlanması mümkündür.

Depresyonla Mücadelede Nefes Terapisi

Depresyonla mücadelede nefes terapisi tekniğinin uygulanması konusunda çok sayıda terapi desteği alan birey bulunmaktadır.

Bebeklik döneminde vücudumuz doğru bir şekilde nefes alıp vermeyi otomatik olarak yapar. Ancak yetişkinlik dönemine geçildiğinde strese maruz kalma miktarına bağlı olarak kişiler kesik kesik ve yanlış nefes alıp vermeye başlayabilirler.

Bu durumda bireyler stresli oldukları zamanlarda kendilerini yanlış nefes alıp verme ile birlikte daha da strese maruz bırakabilirler.

Nefes terapisi tam da bu noktada devreye girmektedir. Doğru nefes alımı, stres etkeninden uzaklaşarak nefese ve bedene odaklanmak, daha olgun bir yaşam bakış açısına sahip olmak gibi nefes dışında başka pozitif şeylere odaklanmayı da sağlamaktadır.

Anksiyeteyle Mücadelede Nefes Terapisi

Anksiyeteyle mücadelede nefes terapisi ciddi anlamda işe yaramaktadır. Toplumumuzda anksiyete problemini yaşayan birey sayısı hatırı sayılır bir seviyededir.

Bu kadar yaygın olması genetik faktörler bakımından bireyleri risk altına da sokmaktadır. Aile büyükleri arasında anksiyete problemi yaşayan kişilerin bu sorunlardan birine yakalanması çok daha büyük bir ihtimaldir.

Anksiyete problemi yaşayan bireyler çok iyi bilirler ki kriz anında çok yoğun bir strese maruz kalırlar. Bu sırada da kesik ve hızlı nefes alıp verirler. Diyaframı kullanmadan çok yanlış bir şekilde nefes alarak bedenlerini yorarlar.

Bunun yanı sıra oksijen bakımından kan daha zenginleşmiş bir hale gelir ve baş dönmesi gibi sorunlar da baş gösterebilir.

Tüm bunlar kişinin daha da stresli hissetmesine neden olur ve durumu kontrol altına almayı zorlaştırır.

Nefes terapisi ile oksijenin zararlı etkilerini yararlı etkiye çevirmek, derin ve doğru nefesler alıp vererek oksijenin sakinleştirici özelliğinden faydalanmak mümkündür.

Tüm bu durumlar depresyon problemi ile karşı karşıya olan bireyler için de geçerlidir.

Terapi Sırasında İlaç Kullanımı Var mı?

Nefes terapisi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de terapi sırasında ilaç kullanımı var mı, sorusu olmuştur.

Nefes terapisi sadece doğru nefes teknikleri üzerine yoğunlaşmış bir terapi desteğidir. Kendi başına bir tedavi olarak kesinlikle düşünülmemelidir. Ancak tedavi süreçlerine çok sayıda olumlu katkıları bulunmaktadır.

Nefes terapisi seansı sırasında herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu değildir. Tamamen bedeninizin doğru bir şekilde nefes alış verişine odaklanılır.

Terapide Yaş Sınırı Var mı?

Nefes terapisini almak isteyen bireylerin merak ettikleri sorulardan biri terapide yaş sınırı olup olmadığı olabilir.

Stres ile başa çıkma konusunda yardım almak ya da genetik olarak strese karşı kendini savunmasız hisseden bireylerin korunmasını sağlamak amacı ile herkes nefes terapisi seanslarına katılabilir.

Nefes terapisine katılmak için herhangi bir şekilde bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Nefes alıp verme canlılığın bir parçası olduğu için herkes doğru bir şekilde bunu yapmayı öğrenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here