Damar Hastalıklarında Tıbbi Sülük Tedavisi

0
66
damar-hastaliklarinda-tibbi-suluk-tedavisi

Damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisi uygulaması sülüğün hem kan temizleme hem dolaşımı rahatlatma hem de sülüğün salyasının iyileştirici özelliklerinden ileri gelmektedir.

Bu salya içerisinde oldukça fazla (100’den daha fazla) iyileştirici özelliği bulunan maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin tedavi edici özelliklerinden yararlanmak damar hastalıklarında ciddi anlamda etkili olmaktadır.

Bunun en büyük nedeni salya içerisinde bulunan Calin ve Hirüdin aldı maddelerdir. Bu maddeler kanın sulanmasını sağlamaktadır ve pıhtı oluşumunu engellemektedir. En önemlisi de bunlar doğal olarak sülükte bulunduğu için sentetik olarak üretilmiş olan ilaçların içerisinde bulunanlardan daha etkili ve de değerlidir.

Tıbbi Sülüğün İyi Geldiği Damar Hastalıkları Nelerdir?

Tıbbi sülüğün iyi geldiği damar hastalıkları nelerdir, diye baktığımızda;

 • Varis
 • Buerger Hastalığı (Tromboanjitis Obliterans)
 • Gangren
 • Koroner Arter Hastalığı
 • Damar tıkanıklıkları şeklinde sıralanabilir. Damar tıkanıklıkları arterler (atardamar) ve venlerde (toplardamar) gelişebilir.
 • Ateroskleroz

Kişide bu problemlerin gelişmesinin en büyük nedenleri:

 • Sigara
 • Alkol
 • Hiperlipidemi
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Glikoz intoleransı
 • Obezite problemi
 • Genetik etkenler
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Hormon problemleri
 • Strese yoğun maruz kalma şeklinde sıralanabilir.

Damar Hastalıklarında Tıbbi Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisi nasıl yapılır, diye baktığımızda bu işlem öncesinde ilk olarak uygulamayı yapacak olan uzman kişinin verdiği bilgilere uygun davranılması ve hazırlıklı bir şekilde ilk seansa gelinmesi gerekmektedir.

Seans planlaması yapıldıktan sonra ilk olarak bir solüsyon ile cilt temizlenir ve uygun uygulama bölgeleri belirlenir. Sonrasında belirlenen her bir bölge üzerine sülükler yerleştirilir.

Sülükler yerleştirildikten sonra gerekli süre beklenir. Sülükler bu esnada gerekli tedaviyi yaparlar. Damarları beklenen şekilde temizlerler. Kanı sulandırırlar.

Ardından sülükler kendilerini yeterli doygunluğa ulaştıklarında vücuttan dışarı salarlar. Ya da eğer bu şekilde salma yapmazlarsa uygulamayı yapan sağlık profesyoneli solüsyon koklatarak sülüklerin deriden kendini salmasını sağlamaktadır. Hiçbir şekilde elle müdahale yapılmamaktadır.

Sonrasında tıbbi atık olarak değerlendirilen sülükler imha edilmektedir. Sülük bölgelerine pansuman yapılmaktadır ve nasıl bakım yapılması gerektiği ile ilgili olarak hastanın kendisine bilgi verilmektedir.

Kişilerin kendilerine bu dönemde dikkat etmeleri ve tıbbi sülük uygulamasını yapan sağlık profesyonelini dinlemeleri çok önemlidir.

Damar Hastalıklarında Tıbbi Sülük Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler noktasında kişilerin en büyük dikkat etmeleri gereken nokta kan sulandırıcı özellikte olan gıdalardan bir süre uzak durmalarıdır.

Sülük uygulaması sırasında kana zaten yeterli miktarda kan sulandırıcı madde salınmaktadır. Bundan daha fazlasının olması beklenmeyen komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Bunun yanı sıra gıdalar dışında bir de kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçların da kullanımını doktor kontrolünde kısıtlamak çok önemlidir.

Damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kişilerin birkaç gün dinlenmeleri gerektiğidir. Bu süreçte hafif de olsa egzersizden kaçınılmalıdır. Hareketler kısıtlanmalı ve kişi sağlık profesyonelinin kendine belirttiği kadar sürede yatmalıdır.

Bir de kişi yediklerine dikkat etmelidir. Kesinlikle çok ağır, çok yağlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Özellikle hayvansal gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine salata gibi hafif olan sebze yemekleri tüketilmelidir.

Bu sayede kişiler tıbbi sülük ile damar hastalıkları tedavisinden alabilecekleri maksimum faydayı almış olurlar.

Damar Hastalıklarında Tıbbi Sülük Tedavisi Acı Verici midir?

Tıbbi sülük ile damar hastalıkları hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisinin acı verici olup olmadığı, ağrılı bir işlem olup olmadığıdır. Bu uygulama hakkındaki ön yargılardan biri de ağrı vermesine karşı yapılmaktadır.

Kesinlikle tıbbi sülük uygulaması sırasında herhangi bir sentetik ya da doğal ilaç kullanılmamasına rağmen işlem sırasında kişilerin acı ya da ağrı duymaları söz konusu bile değildir.

Damar Hastalıklarında Tıbbi Sülük Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Damar hastalıklarında tıbbi sülük tedavisi ücreti ne kadar, diye baktığımızda uygulaması ile ilgili ne kadar seansa katılmanız gerektiği kendi vücut yapınıza göre ve yaşadığınız sağlık probleminin şiddetine göre değişiklik gösterecektir.

Bu durumda net ve standart bir tıbbi sülük tedavisi sürecinden de ücretinden de söz etmek mümkün olmamaktadır. Tıbbi sülük uygulamasının ücreti kişiden kişiye değişiklik arz etmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here