Tıbbi Sülük ile Basur Tedavisi

0
84
tibbi-suluk-ile-basur-tedavisi

Basur ya da hemoroid, bağırsağın son bölgesi olan anüsün en alt yerinde bulunan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Basur problemi bireylerde farklı seviyelerde görülmektedir.

Bazı bireylerde ciddi bir genişleme sonucunda kan damarları çokça şişer ve tahriş olurlar. Bunun devamında da anüsün dışına doğru damar sarkması görülür.

Sarkma varsa buna dış hemoroid, sarkma yoksa buna iç hemeroid adı verilmektedir. Yaşanılan problemin şiddet seviyesini belirlemek için dört farklı gruplandırma yapılmıştır.

Basurun Nedenleri

Basur probleminin nedenleri:

 • Genetik yatkınlık
 • Çok baharatlı, asitli, şekerli gıdaların tüketilmesi
 • Uzun süren ya da sık tekrarlayan kabızlık ya da ishal
 • Obezite
 • Gebelik
 • Hareketsiz bir yaşam sürme sonucu bağırsak hareketlerinin yavaşlaması biçimindedir.

Basur Belirtileri

Basurun belirtileri:

 • Makatta kanama olması
 • Makatta kaşıntı, ıslaklık
 • Makat bölgesinde meme olarak tabir edilen sivilcemsi şişlik
 • Makat bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Otururken zorlanma
 • Tuvalet yaparken ağrı, kanama nedeniyle zorlanma
 • Anüsten gelen iltihabi akıntı olması şeklindedir. Bu belirtiler bireyde illaki basur olduğunu kanıtlamaz. Kişinin makat çatlağı gibi bir problemi de olabilir. Basur tanısının kesin olarak konulabilmesi için bir genel cerrahi hekiminin muayenesi gereklidir.

Tıbbi Sülük ile Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıbbi sülük ile basur tedavisi öncesinde ilk olarak kişinin vücudunda tıbbi sülük uygulamasının yapılması konusunda herhangi bir engelin bulunup bulunmadığı hacamat uzmanı tarafından araştırılır.

Kişi bunun öncesinde mutlaka genel cerrahi hekimine tıbbi sülük uygulaması konusunda eğer devam eden bir tedavisi varsa herhangi bir sorun olup olmayacağını danışmalıdır.

Sonrasında kişinin tıbbi sülük uygulaması seansına nasıl katılması gerektiği açıklanır ve buna hazırlıklı şekilde kişinin klinikte bulunması çok önemlidir.

Uygulama sırasında kullanılan tıbbi sülükler bu amaç için Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen ve onaylanan yetiştirme tesislerinde üretilen tek kullanımlık sülüklerdir.

Kişilerin kesinlikle herhangi bir yerden sülük temin etmesi gibi bir durum söz konusu değildir ve bu durumun bazı tehlikeleri de olabilir. Klinikte zaten onaylı, sağlıklı tıbbi sülükler bulunmaktadır.

Uygulama için kişinin var olan başka sağlık problemlerinin olup olmadığı da araştırılır ve buna göre akupunktur bölgeleri seçilerek bu noktalara sülükler tutturulur.

Sülükler kendiliğinden kısa süre içerisinde doygunluğa ulaşana kadar kirli kan emerler, bireyin vücuduna bol enzimli salyalarını salgılarlar. Sonrasında da ciltten ayrılarak düşerler. Bu esnada uygulamayı yapan sağlık profesyoneli sülükleri alır ve uygun şekilde imha edilmesini sağlar.

Bireyin kendi vücudundan ayrılmış bir sülüğün bile kişinin kendi üzerinde tekrardan kullanılması doğru değildir. Sterillik kurallarına aykırı olduğu için bu tür uygulamalar yapılmaz. Bu sayede kişi enfeksiyonlara karşı korunmuş olur.

Sülükler eğer vücuttan ayrılmayı reddediyorsa bir solüsyon koklatılarak hemen ayrılması sağlanır. Kesinlikle çekiştirilip, asılıp çıkarılmaları doğru bulunmamaktadır.

Tıbbi Sülük ile Basur Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tıbbi sülük ile basur tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir? Kişiler ilk olarak sülük bölgelerine yapılmış olan tamponlara dikkat etmelidir.

Bu tamponların 8 saat boyunca korunması önemlidir. 8 saatin sonunda tamponların çıkarılmasından önce yaklaşık 10 dakika kadar buz uygulaması yapılmalı ve kanama olması engellenmelidir. Bu aşamalarda dikkatli olmak çok önemlidir. Kişi enfeksiyonlara ve kanama açılmasına karşı kendini korumalıdır.

Kesinlikle kan sulandırıcı kiraz, sarımsak, zerdeçal, papatya çayı, limon, greyfurt, portakal, kapya biber, kızılcık üzüm, ekinezya ve karanfil çayı tüketmekten kaçınılmalıdır. Aynı şekilde kan sulandırıcı özelliği bulunan aspirin gibi ilaçlardan da kişiler uzak durmalıdır.

Eğer bireylerin zorunlu bir şekilde ara veremeyecekleri kan sulandırıcı ilaç kullanımı gibi bir durum söz konusu ise en başından zaten tıbbi sülük uygulamasının bu bireylere yapılması doğru değildir.

Bol miktarda su tüketilmelidir. Ödem olmaması açısından alkol, soda gibi besinlerin tüketiminden birkaç gün kaçınılmalıdır. Aynı şekilde tuz tüketimi ve sodyum içeriği yüksek olan paketli gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Örnek olarak tuzlu kraker gibi.

Kişiler iyileşmelerini desteklemek adına sebze yemekleri, sebze çorbaları ve salatalar tüketmelidir.

Sülüklerin yaraları iyileşmeden güneş ışığına çıkılmamalıdır. Bu bölgeler güneş ışığından korunmalıdır.

Kişi birkaç gün kesinlikle duş almamalı ve sıcak su buharı olan yerlerden uzak durmalıdır. Sıcaklık ve nem bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşturur. Bu da kişide enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here