Akupunktur Nedir?

0
37
akupunktur-nedir

Akupunktur en popüler geleneksel tıp terapi tekniklerinden biridir ve kuru iğneleme tekniği olarak da bilinmektedir. Bu teknik çok uzun yıllardan beridir ve halen daha günümüzde Çin tıbbında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda eski Türklerde de çok sık kullanılan bir tedavi metodu idi.

Günümüzde pek çok hastalığın tedavi sürecine destek sağlamak amacı ile akupunktur uygulaması yapılmaktadır. Ancak uygulama öncesinde hangi rahatsızlık ile ilgili akupunktur almak istiyorsanız bununla ilgili olarak ilgili hekiminize danışmalısınız.

Günümüzde bazı hastanelerde hekimler tarafından da akupunktur uygulaması yapılmaktadır. En çok ağrı, obezite ile mücadele, beslenme bozuklukları, bağımlılıklardan kurtulma, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme gibi amaçlarla yapılmaktadır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunktur uygulaması için ilk olarak bireyin herhangi bir kanama bozukluğu, AIDS gibi bulaşıcı hastalığının olup olmadığı gibi durumlar araştırılır. Eğer herhangi bir engel bulunmuyor ise sonrasında bireyin hangi durumlardan şikayetçi olduğu sorgulanır.

Bunun nedeni tek bir seansta illaki tek bir sağlık probleminin ele alınması gerekmemesidir. Seans içerisinde iğnelerin batırılacağı bölgelerin seçimini yaparken uygulamayı yapan sağlık profesyoneli hastanın her türlü şikayetine yönelik olarak bölgeler seçebilir.

Bu uygulama sırasında kişiler bu özel iğnelerin yapısı ve vücudun birtakım savunma mekanizmalarının devreye girmesi ile herhangi bir şekilde ağrı ya da acı hissetmemektedir. Bu nedenle ağrı duymaktan endişelenen ve iğne fobisi olan bireylerin içi rahat bir şekilde uygulamadan yararlanmaları mümkündür.

Akupunktur Faydaları

Akupunkturun insan sağlığına oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

Uygulama sürecinde herhangi bir ilaç kullanımı yapılmamaktadır.

Vücudun savunma mekanizmalarını uyararak maksimum şekilde çalışmasını ve vücudun kendi doğal akışı ile sahip olunan hastalıklarla çok daha güçlü bir biçimde savaşmasını sağlamaktadır.

Kişiler ruhen daha olgun, rahatlamış ve stresinden arınmış hisseder. Bunun nedeni mutluluk hormonlarını devreye sokması ve stresi azaltıcı etki sağlamasıdır.

Bireyler genellikle fazla yeme probleminden yaşamlarındaki stres ve problemlerden dolayı yatkındırlar. Aç gözlülük insan doğasında bulunan bir şey değildir. Akupunktur tedavilerinde bireyler ruhen rahatladıkça daha sağlıklı seçimler yapmayı kendi akışında öğrenir ve duygusal açlığa yakalanmazlar.

Herhangi bir bağımlılığı bulunan bireylerde ilgili bölgeler uyarıldığında tedavi her ne için yapılıyor olursa olsun kişiler artık kendilerini mental olarak bağımlı oldukları şeye karşı duyarsızlaşmaya başlarlar. Bu alkol, sigara, yemek, ilişkisel vb. bağımlılıklar olabilir.

Bağışıklık sistemini genel olarak çok güçlendirdiği için kişiler hastalıklara dirençli bir hale gelir ve var olan hastalıkları ile de ilaçsız bir şekilde daha iyi savaşırlar. Ancak bu durum ilaçlarınızın bırakılmasını önermek anlamına gelmemektedir. İlaçlarınız ile birlikte tedavinizi akupunktur tedavisi ile desteklediğinizde inanılmaz hızlı ve olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Modern tıpta kronik olarak adlandırılan ve kişinin yaşam boyu tedavi almasını gerektiren bazı sağlık problemleri akupunktur ve normal tedavinin birlikte alınması ile kişide kalıcı iyileşme sağlanabilmektedir. Bu da akupunkturun mucizevi etkilerinden biridir.

Migren, fıtık, nedeni bilinmeyen ağrılarda ağrı kesici kullanımını azaltabilir veya buna olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir. Bunun nedeni vücuttaki ağrı kesici özellikteki hormonları devreye sokması ve vücudun kendi kendine ağrı tedavisini yapmasını sağlamasıdır.

Akupunktur Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akupunktur tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin en başında kişinin çok stresli olmaması gelir. Tedaviye gelmeden önce eğer hayatınızda sizi çok üzen bir şey olduysa seansı ertelemeyi tercih edebilirsiniz. Akupunktur için zihniniz ve vücudunuz hazır ve huzurlu olmalıdır.

Seans öncesinde bireylerin çok aç ve çok tok olmaması gerekmektedir. Bunun için hafif salata gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

Akupunktur direkt cilt üzerine uygulanan bir işlem olduğu için seans öncesinde parfüm, krem, kozmetik ürün vb. maddelerin cildinizde bulunmaması daha doğrudur. Aksi halde işlemin uygulanması zorlu bir hal alacaktır.

Seans sonrasında gün boyu kişi dinlenmeli, kendini yormamalı, çok ağır yiyeceklerden kaçınmalı, fiziksel aktiviteden kaçınılmalı, duş almamalı ve cinsel aktivitede bulunmamalıdır. Vücudun geçirdiği değişime adapte olması ve kendini yenilemesi için ona zaman vermek, yeterince dinlenmek çok önemlidir.

Uygulama genel olarak 5-10 seans kadar sürmektedir ve ilk 3 seans sonrasında vücudunuzda ciddi değişimler gözlemlenecektir. İlk seanstan başarısız hissetmemeli veya hekiminizin önerdiğinden az seansta kendinizi iyi hissediyorsunuz diye tedavinizi yarıda kesmemelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here