Akupunktur ile Migren Tedavisi

0
43
akupunktur-ile-migren-tedavisi

Akupunktur uygulaması inanılmaz derecede eski dönemlere kadar (yaklaşık 3000 yıl geriye) dayanmaktadır. Bu geleneksel terapi tekniğinde altın, gümüş vb. şeklindeki kuru iğneler kullanılmaktadır. Akupunktur ile migren tedavisi yaptırarak şiddetli ağrı ve diğer migren belirtilerinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Kuru iğneleme tekniği ciddi anlamda çok eski yıllardan beridir bireylerin baş ağrısı ve başka şiddetli vücut ağrıları için vücudun temel ağrı kesici hormon mekanizmasını devreye sokarak kişilerin iyileşmelerine yardımcı olmuştur. Bu nedenle siz de halihazırda bulunan tedavinize ek bir terapi yöntemi olarak mutlaka uzman bir bireyden akupunktur ile migren tedavisi konusunda bilgi almalısınız.

Migren Nedir?

Bir bireyde ataklar şeklinde ortaya çıkan baş ağrılarına diğer belirtileri de taşıması halinde migren tanısı konulmaktadır. Migren, nörolojik bir sağlık problemidir ve teşhis ve tedavisinde nöroloji uzmanları yardımcı olmaktadır.

Eğer sürekli olarak baş ağrısı atakları yaşıyorsanız ve bunun şiddeti sizi ciddi anlamda rahatsız ediyorsa, strese girdiğiniz dönemlerde aniden bu durum ortaya çıkıyorsa ya da sinsi bir şekilde hiç ummadığınız zamanlarda ağrılarınız meydana geliyorsa mutlaka bir nöroloji uzmanına muayene olmalısınız.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtileri bu sağlık problemini normal baş ağrısından farklı kılarak hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bu belirtiler:

 • Çok şiddetli baş ağrısı
 • Aşırı duyarlılık hali (ışık, ses, koku vb.)
 • Aşırı neşeli ruh hali
 • Depresif ruh hali
 • Odaklanma ve konsantre olmada güçlük çekme
 • Uyku isteği
 • Sık esneme
 • İştah artışı
 • Tatlı yeme isteğinde artış
 • Aşırı su içme
 • Karında şişkinlik, ödem
 • İshal ya da kabızlık
 • Konuşma zorluğu
 • Bulantı kusma
 • Titrek ve parıldayan ışıkların göz önüne gelmesi
 • El, çene, ağız ve çevresi ve dilde karıncalanma, uyuşukluk biçiminde görülmektedir.

Bireyin aile bireylerinde migren hastalığı olması durumunda bu hastalığa yakalanma ihtimali ciddi anlamda artmaktadır.

Kadınlarda adet döneminde migren atakları gelişebilir.

Baş ağrısı bazen tek taraflı bazen çift taraflı olabilir ve bir atakta bir taraf diğer atakta diğer taraf ağrıyabilir.

Tanı koyulabilmesi için kişinin şikayetleri dinlendikten sonra baş, boyun ve ense bölgesi incelenir. Genellikle bu hastaların ense bölgesinde kulunç ya da kas kasılmalarına rastlanmaktadır.

Akupunktur ile Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur ile migren tedavisi sürecinin en başında ilk olarak kişinin akupunktur uygulamasını almasının önünde herhangi bir engelin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Sonrasında eğer ki hiçbir şekilde bir sorun tespit edilemezse, ki bunlar inanılmaz nadir durumlardır, kişinin kendi vücuduna özel olarak akupunkturu uygulayacak olan sağlık profesyoneli tarafından seans süreci planlaması yapılmaktadır.

Bu planmaya ciddi anlamda kişilerin uyması tavsiye edilmektedir. Uygulamaya gelinen günlerde ne aç ne de tok olunmamalıdır ve cilt üzerine herhangi bir kozmetik ürün, krem, parfüm vb. uygulaması yapılmamalıdır.

Kişilere migren ve varsa başka sağlık problemlerine uygun olan akupunktur bölgeleri tespit edilerek buralara iğneler uygun derinlikte uygulamayı yapan profesyonel tarafından batırılır. Belli bir süre iğnelerin iyice vücudu uyarması için beklenir ve sonrasında iğneler çıkarılarak atılır.

Bu iğneler kişiye özel tek kullanımlık olabilir ya da sterilizasyon odasına gönderilerek sterile edilir.

Akupunktur ile Migren Tedavisinde Dikkatli Olmanız Gereken Noktalar

Şunu bilmelisiniz ki akupunkturun ilk  2-3 seansından bir verim alamayabilirsiniz. Vücut yavaş yavaş bu uygulamaya kendini adapte ederek bazı mekanizmalarını çalıştırmaya başlayacaktır. Bu nedenle işin başında tedavinizi işe yaramadığı hissine kapılarak bırakmamalısınız.

Sonrasında ise yavaş yavaş ciddi anlamda kişiler uygulamadan fayda görmeye başlar ve belki de tüm belirtilerinden henüz son seans tamamlanmadan kurtulurlar. Bu durumda da bireyler sıklıkla tedavilerini yarıda kesmektedir. Çünkü artık sürecin kendi vücutları için tamamlanmış olduğunu düşünebilirler. Bu da oldukça yanlış bir tutumdur ve bir süre sonra gördüğünüz faydanın azalmasına neden olabilir. Tedavinin başarılı olabilmesi ve vücudunuzda uzun süreli kalıcı bir etkisinin olabilmesi için yapılan son seanslara, kaç adet seansa katılmanız gerekiyorsa, tamamına gidip tedavinizi tamamlamalısınız.

Akupunktur ile migren tedavisi seansınızın olduğu gün tercihen dinlenmenin işlemin veriminin artması açısından önemlidir. Hafif yiyeceklerle beslenerek, sakin bir gün geçirerek tedavinin verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here