Akupunktur ile Alerji Tedavisi

0
62
akupunktur-ile-alerji-tedavisi

Akupunktur uygulaması ciddi anlamda geçmiş zamanlara dayanan ve pek çok bireyin sağlığına kavuşmasında insanlara yardımcı olmuş bir tedavi tekniğidir. Bu tedavi tekniği ile ilgili olarak milyarlarca insanı geçmişten günümüze kadar tedavi ettiğini söylemek yanlış olmak. Akupunktur ile alerji tedavisi de bu problemlerden biridir.

Alerji Nedir?

Alerji aslında bir hastalıktan ziyade bir bireyin savunma mekanizmasının problemli çalışmasından ileri gelmektedir.

Vücudumuz yabancı ve kötü olarak algıladığı her türlü şeye karşı savunma mekanizmasını devreye sokar ve o yabancı maddenin vücudun dışına atılması için çaba gösterir. Bunun için de hastalık belirtilerini ortaya çıkarır ki o madde vücuttan atılabilsin.

Ancak kişiler çok fazla dozda alerjilerinin olduğu maddeye maruz kalırsa bunun hayati tehlike boyutu da vardır. Bu nedenle her bireyin alerjisi basit bir kaşıntı ya da hapşırma olarak düşünülmemelidir ve bunun şiddeti araştırılmalıdır.

Kişilerin yapması gereken en önemli iki şey bağışıklık sistemini güçlendirmek ve alerjisinin olduğu maddeden uzak kalmaktır. Bunun dışında bir de akupunktur ile alerji tedavisi alabilirler ve alerjilerine karşı hem duyarlılıklarını azaltabilirler hem de bağışıklık sistemlerini daha da güçlendirebilirler.

Alerji Belirtileri

Alerji belirtileri farklı alerji türlerinde birbirinden farklıdır. Ancak maddelere karşı olan alerjiden söz edecek olursak:

 • Burun tıkanıklığı
 • Sinüslerin dolması ve tıkanıklığı
 • İshal ya da kabızlık
 • Hapşırma
 • Göz iltihabı (konjuktivit), sulu, şiş ve kırmızı gözler
 • Dudaklarda ve dilde şişlikler
 • Ödem
 • Ciltte döküntüler ve kaşıntı
 • Öksürük
 • Solunum yolu problemleri
 • Ağızda karıncalanma
 • Nefes darlığı
 • Anaflaktik şok
 • Göğüste sıkışma hissi
 • Egzama şeklindedir.

Akupunktur ile alerji tedavisi aldığınızda belirtilerin hafiflediğini, vücudunuzun ilgili maddeye karşı duyarlılığının biraz daha azaldığını fark edebileceksiniz.

Akupunktur ile Alerji Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Akupunktur ile alerji tedavisi nasıl uygulanır, diye baktığımızda ilk olarak bireylerin vücudunda akupunktur uygulamasına engel teşkil edebilecek kanama bozukluğu, iğne fobisi vb. durumlar araştırılır.

Eğer kişide bir sağlık probleminden dolayı akupunktur uygulanması doğru değil ise işlemden vazgeçilir. Eğer herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmediyse kişinin yaşadığı problemin şiddeti tespit edilir ve buna göre bir seans planı oluşturulur.

Kişinin her bir seansa zamanında ve doğru şekilde katılması çok önemlidir. Aksi halde işlem sırasında komplikasyon gelişebileceğini bilen akupunkturu uygulana sağlık profesyoneli işlemi yapmaktan hemen vazgeçerek işlemin seans tarihini erteleyecektir.

Uygulama sırasında alerji ile savaşan savunma mekanizmasını devreye sokacak olan akupunktur bölgelerine özel akupunktur iğneleri yerleştirilir. Bunun dışında kişinin yaşadığı başka sağlık sorunları varsa onlar için de teker teker akupunktur bölgesi seçilerek iğneler yerleştirilir.

İğnelerin belirli bir süre ilgili savunma mekanizmasını devreye sokmak adına bekletilmesi gerekmektedir. Her bir iğne disposable şekildedir, yani tek kullanımlıktır.

Şeker hastalarında çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde yara oluşumu gibi bir risk vardır ve bu bireylerin yaraları sorunlu iyileşmekte hatta kötüleşerek enfeksiyona çevirebilmektedir. Bu nedenle şeker hastalarına akupunktur yapılırken uygulamayı yapan uzman kişi çok ama çok dikkatli davranacaktır.

Akupunktur ile Alerji Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akupunktur ile alerji tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler noktasında ilk olarak bireye işlemin yapıldığı gün mümkün olduğunca dinlenmesi tavsiye edilmektedir.

Herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadan kişi işinden ya da okulundan izin alarak evde dinlenmelidir. Bunun için eğer iş ile ilgili kişiler sorun yaşayacaklarını düşünüyorlarsa seans planlaması sırasında bunu uygulamayı yapacak olan sağlık profesyoneline bildirmelidir. Sağlık profesyoneli de buna göre bir seans günü belirleyecektir ve sizi zor durumda kalmaktan kurtaracaktır.

Sonrasında kesinlikle dikkat etmeniz gereken işlemin verimliliğini de yaptığınızda arttıracak olan şeylerden biri salata, çorba gibi hafif gıdalar tüketmek ve bol bol su içmektir.

Bu sayede mideniz dinlenir, ağır yemeklerle sindirim sisteminiz boğuşmak zorunda kalmaz ve kendinizi daha hafif, daha sakin hissedersiniz.

Dikkatli olmanız gereken şeylerden biri de egzersiz, cinsel aktivite gibi şeylerden de uzak durmaktır. Çünkü kaslarınızın dinlenme halinde olması, vücudunuzun sessiz, huzurlu bir şekilde olması ciddi anlamda akupunktur ile alerji tedavisi sonrası sizlere tavsiye ettiğimiz bir şeydir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here