Ücret

Bulunudğunuz yerde size en yakın Hacamat derneği tarafından eğitilmiş uzmanlara www.hacamatdernegi.org den ulaşabilirsiniz.

 

Hacamat da kupa veya bardak başına 10TL taleb etmek normaldir.

 

Mesleğe yeni başlayan (mesleği çok uzun zamandır yapıyor olmak çok büyük avantaj değildir.) kişiler genelde bu ücreti taleb etmektedir.

 

Tek kullanımlık kupa hijyen malzemeleri düşünülürse HACAMAT'ın sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için 10TL asgari alınması gerekli ücrettir. Daha aşağı alanlara biraz şüphe ile bakmak normaldir.

 

Meslekte uzmanlaşmış asgari 2 yıldan bu yana yapan kişiler ise kupa veya bardak başına 15TL ila 20TL arası taleb edebilir.

 

20 TL üzeri aşırıdır. Normal bir hacamat seansı 100-130TL dir. İdeal bir hacamat seansında 6 kupa aşağısı fayda sağlamaz. 10 kupa fazlası gereksizdir ve hacamat faydasını azaltır. İdeal 8 kupadır.

 

Hacamat yaptırmak için doktor veya sağlıkçı aramak gereksizdir. Doktor arkadaşlar hasta problemlerine bütünsel olarak yaklaşmada daha çok zorlanmaktadırlar. (Modern tıbbı savunmayan üç beş kkendisini doğal tedavi yöntemleri konusunda yetiştirmiş kişiler hariç)

Hacamat konusunda özellikle 'Hacamat yapılırken dikkat edilecek hususuları' Süleyman Gök tarafından yazılmış HACAMAT kitabından (http://www.besirkitabevi.com.tr/vitrin/index.php) den temin edib okumanızı tavsiye ederiz.