GETAT nedir? – Geleneksel Tamamlayıcı Alternatif Tıp

0
215

"

GETAT nedir?

Getat Nedir? Geleneksel tamamlayıcı alternatif tıp kelimesinin kısaltılmasıdır.  Geleneksel tamamlayıcı alternatif tıp birden fazla alt kategoride oluşmaktadır. Atalarımızdan bize kalan en önemli miraslardan bir tanesi geleneksel tıp yöntemlerdir. Getat nedir? Sorusunun cevabı aslında geçmişimizde, atalarımızda gizlidir. Bizim en büyük şansımız var olduğumuz toprakların bu tarz yöntemlerde geçmişi olmasıdır. Eski çağ insanlarının yakalandıkları hastalıklara karşı bir kurtuluş yoluna ihtiyaçları bulunduğu aşikar. Aslında aranılan kurtuluş yolu, geleneksel tedavi yöntemlerini ortaya çıkartmıştır diyebiliriz. O zamanlarda, hastalıkların bulunmasında ya da tedavisinde kullanılabilecek teknolojinin kıtlığı sebebiyle bitkiler, hayvansal maddeler, sular ve maden suları, taşlar ve dini yöntemler kullanılmaktaydı. Şimdi bunlar size tuhaf geliyor olsa da şuan ki tedavi yöntemlerinin birçoğunu o zaman kullanılan yöntemlere borçlu olduğumuzu bilmelisiniz. Tam anlamıyla aynı olmasa da yeni nesil tıp tedavilerine bir ışık olmuştur diyebiliriz. Örneğin o zamanlarda tedavi için kullanılan bir bitkinin şuanda ilaç halinde kullanılıyor olması ya da ilacın içerisinde etken madde olarak bulunuyor olması buna örnektir.

Alternatif Tıp Nedir?

Şuanda teknoloji yardımı ile kullanmakta olduğumuz bilimsel tıp yöntemlerinin yerine kullandığımız ve muadili olarak bilinen yöntemlere alternatif tıp denmektedir. Kimileri bu yönteme, bilimsel tıp yöntemlerinin yetersiz kaldığı yerde başvurulduğunu söylese de buna o açıdan bakmamak gerekli. Tabii ki bitkilerin, madenlerin ve suların insan sağlığına katkısı bulunuyor hatta bazı hastaların oluşmasına engel olup tedavisinde kullanılabiliyor. Ancak öncelikle bilimsel tıp ile gerekli tetkik ve teşhislerin yapılması gerekmektedir. Neden öncelikle bilimsel tıp diyorum? Öncelikle bilimsel tıp dememin asıl sebebi internette alternatif tıp nedir? Sorusuna yanıt ararken ulaşacağınız cevapların kötü sonuçlar doğurabileceğindendir. Önemli olduğunu ve dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğüm konu tamamlayıcı tıp ile alternatif tıp karmaşasına kapılmamanızdır. Her ikisi de farklı yöntemler ve konular olsa da beraber anılması sebebiyle karıştırılabilmektedir. Tamamlayıcı tıp, takviye bir yöntemdir.

Geleneksel Tıp İncelemesi

Yazımızın kalan kısmını geleneksel tıp incelemesi yaparak gerçekleştirelim. Hatta bu incelememizde vereceğimiz örneklemeleri okurken “ Ben bunu biliyordum “ diyeceğiniz örneklerde olacaktır. Şunu de eklemeliyiz ki, biz sizlere tedavi yöntemlerini değil kullanılan yöntemlerin bilgisini aktarıyoruz. Bu bilgilerin hiçbiri kendi başımıza, bir doktora danışmadan gerçekleştirebileceğimiz yöntemler değildir. Geleneksel tıp doğru kullanılmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabilir.

Homeopati

Bir maddenin çok fazla alınması durumunda rahatsızlık oluşturuyor ve size zarar veriyorsa o maddenin az miktarda kullanılmasının tedavi yöntemi olabileceği düşüncesine Homeopati denilmektedir. Çok fazla kahve içmenin uykusuzluğa sebep olmasına karşı uykusuzluk sorunu yaşayanlara daha az kahve içirerek tedavi denenmesini örnek olarak gösterebiliriz.

Akupunktur

İğneden korkuyorsanız pekte size göre bir tedavi yöntemi değil. Çünkü bu yöntemle sorun yaşanılan bölgelerin iğne batırılarak tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Tabii bu iğneleme işlemi bildiğimiz şırıngalama yöntemiyle değil ilaçsız saf iğneyle yapılmaktadır. Akupunkturun asıl amacı sorunlu bölgelere iğneleme yapılarak enerji kanallarının uyarılmasıdır.

Fitoterapi

Getat denilince akla ilk önce Fitoterapi gelmeli. Şimdi bu tedavi, bu isimle yabancı geldi ancak hepimizin yakından bildiği bir tedavi yöntemi. Bitkisel ürünler, bitkisel özlerin kullanıldığı ilaçlar yani kısaca halk arasında şifalı bitkiler olarak bildiğimiz ve tedavide kullandığımız yöntemler Fitoterapi adıyla anılmaktadır. Boğazınız ağrıdığında annenizin size ıhlamur çayı yapıp içirmesi Getat nedir? Sorusuna çok iyi bir cevaptır aslında.

Müzik Terapisi

İnsan duyguları üzerinde çok büyük etkiler oluşturan, en etkili duygu değişimi silahı müziktir. Zihninizin doluluğunu ya da psikolojik olarak yaşadığınız sorunlardan uzaklaşmanızı sadece biraz müzik dinleyerek sağlayabilirsiniz. Müzikten kastımız tabii ki ağır, rock vb. çok fazla müzikal karmaşıklığın bulunduğu parçalardan bahsetmiyoruz. Ninni… Evet ninni. Ağlayan çocukların müzik ya da ninni duyunca susması hatta uyuması buna çok iyi bir örnektir.

Apiterapi

Tamamen arı ve arı ürünlerinin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Arılar, kovanlarını korumak için bir çeşit antibiyotik üretmektedir. Bu ürettikleri antibiyotik bağışıklığı güçlendiren bir yapıya sahip olup çok etkili bir maddedir. Bilimsel tıpta boğaz ağrıları ve iltihaplarında kullanılan  ilaçlarda bu maddenin uygulandığı bilinmektedir.

Hipnoz

Stresle ilgili sorun yaşayan, stres içerisinde yaşam mı sürdürüyorsunuz? O halde tam size göre bir konuya geldik. Beslenme bozuklukları, stres sorunları, odaklanma sorunları hatta kötü alışkanlıklarla baş edebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bir uzman eşliğinde gerçekleştirilmesi önerilmektedir tellanf.com.

Ozon Uygulamaları

Science Dergisinde yapılan bir araştırma sonucu diyabetik hastaların ilaç ihritaçlarının, yapılan ozon-oksijen tedavisi sayesinde azaldığı görülmektedir. Lokal ya da sistemik yöntemlerle uygulanmaktadır.

Akupunktur

İğneden korkuyorsanız pekte size göre bir tedavi yöntemi değil. Çünkü bu yöntemle sorun yaşanılan bölgelerin iğne batırılarak tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Tabii bu iğneleme işlemi bildiğimiz şırıngalama yöntemiyle değil ilaçsız saf iğneyle yapılmaktadır. Akupunkturun asıl amacı sorunlu bölgelere iğneleme yapılarak enerji kanallarının uyarılmasıdır tellaplus.com.

Hacamatın cinselliğe faydası

Bilimsel olarak hacamat nedir? Bilimsel olarak hacamat faydaları

Hacamat Takvimi 2018 Hacamat Günleri – Ücretsiz İndir

GETAT Eğitimi Veren Üniversiteler Hipnoz nedir"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here