İş güvenliği bareti

0
115

"

Birkaç yıl öncesine kadar baretin ne olduğu sadece ütopyadan ibaret iken şuan nakliye firmasından, en basit tadilat firmasına kadar her çalışanın kafasında bir iş güvenliği bareti görmeye başladık. Yine yakın zamana kadar birçok inşaat çalışanı baret takmaz iken bugün reklamlar bile baret ile çekilir oldu.

Baret bazı çalışanlar tarafından kafa çarpmalarına karşı korumak için diye bilinse de baretin asıl amacı yüksekten düşecek cisimlerden korumaktır. İnşaatta yerde çalışırken yüksekten düşecek en ufak bir malzeme bile ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle iş güvenliği baret kullanımı da hayati öneme sahiptir.

Ülkemizde yerli üretim olarak en çok gördüğümüz baret markası İges – Essafe ve BBU markasıdır, yabancı olarak ise akla ilk 3m baret gelse de, uvex baret, delta plus baret, camp baret de sırada yer almaktadır. Ayrıca bu konuda en çok merak edilen konuların başında da 3m baret fiyatları gelmektedir.

Baretlerde HDPE malzeme veya ABS malzeme kullanılmaktadır. Baretler vidalı ,cırtlı şekilde olabilirler. Baretler hava delikli veya hava deliksiz olabilirler. Ayrıca sertifikaya tabi olarak elektrikçi baretleri de vardır. Baretlere aksesuar olarak da çene bağı, yüz vizörü, barete takılabilir kulaklık gibi bir çok malzeme de kullanılabilmektedir.

Ayrıca baretlere artık bir çok firma sticker olarak logosunu, kullanıcı adı soyadını ve kan grubu ile görevini de yazmaktalar. Ayrıca baretlerde en önemli etkenlerden birisi de renkleridir. Her ne kadar siyah, pembe baret sıra dışı renkler olsa da aslında baretlerde standart renkler ve bu renklerin anlamları vardır. Örneğin mühendis bareti denildiğinde akla beyaz renk baret gelmektedir.

Baret Renkleri ve Anlamları

Beyaz Baret: Beyaz baretler; yöneticiler, ziyaretçiler ya da teknik personelleri ifade eder. Mimar, mühendis, tekniker gibi personeller, çalışma alanı içerisinde beyaz baret kullanır. Aynı şekilde yöneticiler ve ziyaretçiler de, çalışma alanına girdiklerinde beyaz baret takar.

Sarı Baret: Sarı renge sahip olanlar, işçiler tarafından kullanılır. İnşaat işçileri, maden işçileri ya da sanayide çalışan işçiler, sarı renkteki bu güvenlik kasklarını kullanır. İnşaat gibi alanlarda çalışan işçilerin bu güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur.

Mavi Baret: Mavi renge sahip olanlar, bakımdan sorumlu olan ekipler ve formenler tarafından kullanılır. En az kullanılan güvenlik ekipmanlarının renkleri arasında mavi renkteki bu koruyucu kasklar yer alır.

Turuncu Baret: Ustabaşı ya da teknisyenler turuncu renkli kask kullanır.

Yeşil Baret: Yeşil renge sahip olanlar; sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire, acil müdahale ekipleri gibi sağlık personelleri, tehlikenin bulunduğu bir alanda hastaya müdahale ederken, yeşil baret kullanır. Özellikle doğal afet ya da acil durumlarda yeşil renge sahip olan bu ekipmanlar, sağlık personellerinde sıklıkla rastlanır.

Kırmızı Baret: Kırmızı renge sahip olanlar, iş güvenliği personelleri, savunma personelleri ya da kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılır. Kırmızı renkte ki bu güvenlik ekipmanlarının kullanımı da ilgili personellerin sayısı çok fazla olmadığı için yaygın değildir.

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here