Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Faydaları ve Evde Hazırlanışı

0
42

"Kantaron yağı kantaron bitkisinden elde edilir. Bu makalemizde kantaron yağının cilde faydaları nelerdir,  yüze sürülür mü, cilt lekelerine iyi gelir mi, sivilce için nasıl kullanılır,  cilt maskesi nasıl hazırlanır?

Kantaron yağı aynı zamanda hacamat tedavisindede kullanılmakta. Hacamat (Kupa) terapisinde vücuda atılan kesiklerin kısa zamanda hızla iyileşmesi ve vücutta izler bırakmaması için kullanılmaktadır.

Cilde Faydaları

 • Kantaron yağı ciltteki gözenekleri derinlemesine temizleyerek, cildin daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar.
 • Anti bakteriyel, anti enflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur
 • Cilt hücrelerini de yenileyen kantaron yağı, cilde pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm kazandırır.
 • Yaraların hızla kapanmasında ve yara izlerinin kaybolup cildin eski haline dönmesinde önemli rol oynar.
 • Cildi ölü derilerden arındırır, ciltteki deformasyonları onarır, yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar.
 • Çok eski dönemlerden beri yanık tedavisinde kantaron yağı kullanılmaktadır. Yanık cildin acısı kantaron yağı sayesinde çok kısa sürede hafifler ve yanıktan kaynaklanan yaralar da kolaylıkla kapanır. Bununla birlikte yanık bölgelerde sıkça yaşanan iltihaplanma ve mikroplanma sorunu kantaron yağının antiseptik özelliği sayesinde yok olur.
 • Yazın güneşin yakıcı etkisinden kaynaklı güneş yanıklarına kantaron yağı sürülmesi tavsiye edilir. Bu sayede hem yanıklar daha kolay iyileşir hem de yanık bölgelerin acısı hafifler.
 • Pek çok kişide ve özellikle de bebeklerde sıklıkla karşılaşılan pişik sorununa da kantaron yağıyla doğal bir çözüm bulmak mümkün. Bebeklerin cildi hassas olduğu için öncelikle yağı biraz su ile inceltip o şekilde pişik olan bölgeye uygulamak doğru olacaktır.
 • Damar büzücü etkisinden dolayı, kılcal damarın neden olduğu yüzdeki kızarıklıkların kaybolmasını sağlar.
 • Ciltteki lekelerin, güneş lekelerinin giderilmesinde önemli rol oynar.

Cilde, Yüze Nasıl Uygulanır? Güneşe çıkılmayacağı zamanlarda veya gece yatmadan önce temizlenmiş cilde birkaç damlalık sürerek masaj yapılır. Kantaron yağını yüzünüzde 1 saat beklettikten sonra durulayabilir ya da gece boyu yüzünüzde bırakabilirsiniz. Sivilce Ve Sivilce İzleri İçin Nasıl Kullanılır? Aktarlardan alabileceğiniz sarı veya kırmızı kantaron yağını sabah akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra sivilce ve sivilce izlerine sürdüğünüz zaman, zamanla izlerin kaybolduğunu, sivilcenin geçtiğini göreceksiniz. Bunun için birkaç damla kantaron yağını sivilce veya sivilce olan yere sürün. Yalnız bu yöntem henüz çok yerleşmemiş sivilce izlerinde işe yarıyor, yani hala kızarık olanlarda. 20’şer gram bademyağı, kakaoyağı, kayısı yağı ve gliserin ile 10’ar gram çörek otu, kantaron yağı, zeytinyağı, keten yağı ve taze üzüm suyunu karıştırın. Banyo yapıp cildinizin iyice yumuşamasını sağlayın. Temiz cilt hazırlayacağınız karışımı daha iyi emecektir. Çatlak oluşmuş bölgeleri iyice keseleyin. Hazırladığınız karışımı sorunlu bölgelere iyice yedirerek sürün. En az 10 dakika bekletip yıkayın. Etkili bir sonuç alabilmek için bu kürü her gün uygulamanızı tavsiye ederim. Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan  El Bakımı Tarifi Yumuşacık ellere sahip olmak için; zeytinyağı, kakao yağı, kantaron yağı ve taze limon suyunu karıştırın. Bunları bir şişenin içine koyun. Bu karışımı ellerinize sürün. Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’tan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi

 • 1 tatlı kaşığı kantaron yağı
 • 1 kutu vazelin ( 50 gr.)
 • 1 ampul B vitamini
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı

Malzemeleri karıştırın ve akşamları ayaklara uygulayın. Prof. Dr. Ahmet Maranki'den Kantaron Yağı İle Sedef Hastalığını Ve Egzamayı Geçiren Doğal Kür Tarifi

 • 50 gr. manda tereyağı
 • 10 gr sarı kantaron yağı
 • 10 gr çörek otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı ardıç katranı
 • 15 gr aynı sefa yağı
 • 100 gr vazelin

Tüm malzemeleri karıştırıp sedefli ve egzamalı olan bölgeye günde 3 sefer sürün. sperrysurvey.com Evde  Nasıl Hazırlanır? Taze ya da güneşte kurutulmuş sarı kantaron bitkisi cam bir şişeye veya kavanoza şişenin aldığı kadar koyulur. Kantaron yağı yapmak için bitkinin çiçeklerini, yapraklarını ve bir bölüm saplarını alabilirsiniz. Hepsi de bitkinin faydalı kısımlarıdır. Sarı kantaron cam şişeye doldurulduktan sonra üzerine organik, soğuk press zeytinyağı da aynı şekilde eklenir. Zeytinyağının saflığı, sızma olması önemlidir. Hazırlanan şişe en az iki hafta ile 45 gün arasında bir süre, güneş alan bir yerde bekletilir. Yağın rengi döndüğünde, kantaron yağı da kullanıma hazır demektir. Evde hazırlanan kantaron yağının uzun bir raf ömrü vardır. Serin bir yerde muhafaza edilirse, birkaç yıl bozulmadan bekleyebilir. Yağ bulanıklaşmaya başladığında raf ömrünün tükendiğini anlayabilirsiniz.

Kantaron  fiyatları – kantaron yağı fiyatı
Firma
Miktarı
Fiyatı
N11 Alış – veriş sitesi
50ml
7,90 TL
Arifoğlu
50ml
17,50 TL
Saraçoğlu
20ml
16,00 TL
Antik kuruyemiş
50ml
10,00 TL
Ayazbey
100ml
25,00 TL
Yoresel.com
50ml
5,00 TL
Benimde ürünümü ekle
0535 792 25 36

Üzerlik Tohumu Nedir ve Faydaları

Çörek Otu (Nigella) Faydaları ve Terkipleri İyi Geldiği Hastalıklar

Hacamat noktaları ve sülük noktalarını berlirleme teorisi nasıl yapılır?

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here