Sülük Nasıl Saklanır Temizlenir? Sülük Saklama Koşulları Neledir?

0
1804

"Sülük Nasıl Saklanır Temizlenir? Sülük Saklama Koşulları Neledir? Aldığınız sülükleri muhafaza etmek ve onları saklarken ölmemesini sağlamak için gerekli olan listeye dikkat ediniz. Sülüklerin tedavide gösterdiği yardımcı etken olması ile tıbbi sülük satışları da son dönemlerde arz talep nedeni ile artmaktadır. Aldığını sülükleri saklamak için dikkat etmeniz gerekenler olacaktır. Bu etkenlere dikkat etmediğinizde sülükler ölme riskleri yüksek olur. Ayrıca bilinçsiz kullanım sonucu tedavi olayım derken farklı hastalıklarda bulaşabilir. Sizler için hazırladığımız Sülük Nasıl Saklanır  konusunu listeledik. Bu listede sizler için önemli bilgiler yer almaktadır.

Sülük Nasıl Saklanır? Sülük Saklama Koşulları Nelerdir?

Sülük Nasıl Saklanır

SÜLÜK SAKLAMA KOŞULLARI LİSTESİ

1. Sülüklerin suyu mevsimine göre 1 ila 4 gün arası suyu değiştirilmelidir. 2. Sülüklerin suyunun değiştirilmesi çok özenle yapılmalıdır. Kullanılan su ya doğal akarsu olmalı veya temiz filtre edilmiş damacana suyu olmalıdır. 3. Sülükler için en iyi denebilecek saklama kabı camdan icad edilmiş kavanozlardır. Cam kavanozlarda hem sülüğü görebilir, takib edebilrsiniz, hemde plastik veya diğer saklama kaplarına göre daha sağlıklı ortam olur. 4. 1 litrede genelde 20 adet ten fazla sülük bulundurulmamalıdır. Sülükler uygun olmayan hava koşullarında; aşırı sıcakta bakteri üretmeye başlar. En ideal sıcaklı sülükler için 8-18 derecedir. 5. Kap içinde bulunan ve hastalan bir sülük diğer sülüklerinde hastalanmasına ve bakterilerin hızla çoğalmasına vesile olur.  Bu nedenle hastalara kullanmak isteğiniz sülüklerin suyu ve sülükler her gün gözlem altında bulundurulmalıdır. 6. Sülükleri zamanında sipariş etmek çok önemlidir. Sülükler Kullanımdan evvel en az 2-3 üç muayenehanede dinlenmeleri gerekir. 2-3 günlük dinlenme periyotundan sonra sülükler kullanıma hazır hale gelir. 7. Sülükleri üç çeyreğine kadar kireci az, klorsuz ve az nittratlı (<25 mg/litre) suda ambalajlarından çıkarmak. 1 litre su 15-20 sülük için yeterli geliyor. 8. Kaplar iyi kapatılmalı, bunun için kavanoz veya saklama kabının geniş bir ağzı olmalıdır. Su boşaltma esnasında sülüklerin bir kısmı kendini bırakır ve kavanoz dışına su ile birlikte çıkar. Çıkan bu sülükler tekrar el ile geri kutuya koymak gerekir. 9. Sülükleri gölgeye koymak hatta karanlığa, 22 dereceyi aşmayan bir sıcaklıkta(8 ile 18 derece opsiyonel). Buzdolabının alt gözünde çok iyi yaşıyorlar; tedaviden bir kaç saat önce çıkarmak yeterlidir. 10. Suyu her gün değiştirmek tedaviden evvel. Daha uzun süreli bir muhafaza için genelde suyu 1 ile 3 gün arasında değiştirmek kafi geliyor yabani sülükler için ve her 2 ile 5 gün daha dayanıklı olan yetiştirilmiş sülükler için. 11. Çömlekler itinayla çamaşır suyuyla yıkanmalı , yeniden kullanımdan önce iyice ovalanmış ve kurutulmuş olarak. Sülükleri öldürebilecek k.lor kalıntıları kalmamalı. 12. Saklama Kabı içinde 5 sülük için asgari 1 adet küçük doğal taşlar bulundurulmalıdır. Sülük bu taşlara sürtünerek kendi kendine masaj yapar. Lakin sülükler kullanılmadan 1-2 saat öncesinde bedenleri ısınması için oda sıcaklığında bekletilmelidir.

Sülük Nasıl Saklanır yazısı ile alakalı merak ettikleriniz veya farklı deneyimleriniz olduysa yorum yaparak paylaşınız.

Sülük Nasıl Saklanır? Sülük Saklama Koşulları Neledir? Aldığınız sülükleri muhafaza etmek ve onları saklarken ölmemesini sağlamak için gerekli olan listeye dikkat ediniz."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here