Sülük Nedir? Sülük Uygulaması Nasıl Yapılır

0
289

"Sülük Nedir? Sülük Uygulaması Nasıl Yapılır: Hayvan Bilimi: Sülüklerden, genellikle tatlı sularda yaşayan, vücudunda yirmi iki tane sindirim kesesi bulunan, bu keseleri sayesinde bir emişte ağırlığının sekiz katı kan emebilen, halk arasında kimi kan hastalığının sağaltımında yararlanılan, solucana benzeyen bir hayvan.

Diğer Dillerde Sülük Nedir?

Sülük kelimesi latincede ‘’Sanguisuga’’, kanı emiyorum anlamına gelen, Eski Pline tarafından kullanılan anlamına gelir.  Modern italyancada, ‘’Sanguisuga’’ sülüğün ismi olarak kalmıştır. Galien Hoero’dan bağlı kalıyorum anlamına gelen ‘’Hirudo’’ terimini kullanmıştır. Bu adlandırma Carl Von Limné(1707-1708) tarafından sülüğün bilimsel adı olarak kabul edilmiştir. Terapide kullandığımız tıbbi sülük için medicinalis ismi ekleniyor. Jean Baptiste Lamarck(1744-1829) bütün sülükleri aynı grupta toplayarak hirudine familyası şeklinde adlandırma fikri aklına geldi. Yunanlılar sağıyorum anlamına gelen ‘’Bdello’’dan gelen ona ‘’Bdella’’ diyorlardı. Alman dilinde sülük kan anlamına gelen Blut kelimesinden açığa Blutegel şeklinde adlandırılıyordu. Egel olarak ta yunancada echis ten gelen küçük yılan demek olan kelimeden geliyordu. İncilde ise sülük kelimesini aluka olarak buluyoruz. (30:15). Araplar ona aleca alaqah dan gelen şekilde sülük demek anlamına gelen, sabit duran şey ya da kan pıhtısı anlamlarına gelen şekilde adlandırıyorlardı. Alaqah aynı zamnda iki haftalık embriyonun da adı.  Aynı zamanda Kuran-ı Kerimde Alak Suresi Mevcuttur.

Sülük Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sülük uygulaması ndan önce ilk  kendiniz rahat olmalı sonrada hastanın sakin olmasını sağlamalısınız. Bazı hastalar sülüklere ön görülü yaklaşmakta ve heyacanlanmaktadır. Bu da sülüklerin rahat bir şekilde ısırmasını engellemektedir. Bir tedavi yarım saat’ten 1 saate kadar sürebilir. Uygulamanın kolaylığı ve mevsimin uygunluğuna göre hasta geniş ve bol elbiseler giymiş ise uygulama daha rahat olur. Sülükler parfümsüz temiz bedenleri sever. Randevu alan hasta tedaviden en az  bir  gün öncesine kadar sabun ya da duş jeli kullanmaması konusunda uyarılmalıdır.  Normal yeşil sabun veya aşırı kokusu olmayan kimyasal içermeye şampuanlar olabilir. Isırık ve ilk beş dakika sanki ısırgan otu ısırmış gibi hissedilir, sonra sülüğün salyası bir anezstezyen gibi davranır. Isırdıktan sonra, sülük kımıldamaz ve beden üzerinde hareket etmez. Doyduğunda ise kendiliğinden bırakır ve düşer.  Akabinde sülüğün ısırdığı noktadan kan akmaya başlar, zira salyanın içeriğindeki maddelerden ötürü akıcı kıvama gelmiştir. Sülüğün ısırması bitip kan akmaya başladıktan sonra sülüğün ısırdığı yeri vakumlamak pek doğru olmaz. Zira sülük salyasını ve enzimlerini vücuda zikretmiştir. Bu durumda işi doğal seyrine bırakıp doğal olarak kanamasını beklemek daha uygun olur. Eğer sülükler ısırdıktan hemen sonra vakumlarsanız sülüğün salgıladığı enzimlerde tam yerine ulaşmadan vakumlanırsa enzimler daha yerine ulaşmadan siz geriye vakumlamış olursunuz. Sülüklerin ısırdığı yer vakumlanmadığı gibi sıkı bir tamponda gerekmedikçe yapılmaz. Tampon yapmak genelde sülük uygulaması yapan kişilerin yaptığı diğer bir hatadır. Zira kuvvetli bir tampon kanama yolu ile dışarı atılacak toksiklerin tıkanmasına neden olur. Tamponlar çok sıkı olmayacak şekilde hastanın rahat bir şekilde evine ulaşacak kadar olmalıdır.  Hasta evine veya rahatça dinlenebileceği bir ortama ulaştığı andan itibaren tamponları söküp çıkarmalıdır. Sülüğün faydasını maksimize etmek açısından bir miktar kanama gereklidir.

Sülük Nedir? Sülük Uygulaması Nasıl Yapılır hakkında merak ettiklerinizi veya sormak istediklerinizi bu konu altında sorabilirsiniz. Sizlerin sorularını ve merak ettiklerinizi cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Bu yazımızda sizlere faydalı olacak konular aşağıda ki gibidir.

  • sülük nasıl tutturulur
  • sülük nasıl yapıştırılır
  • sülük nasıl bıraktırılır
  • sülük nasıl kusturulur
  • sülük neden yapışmaz
  • rahime sülük nasıl konur
  • evde sülük tedavisi nasıl yapılır

 Sülük uygulaması nasıl yapılır? Video izleyin

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here