Sülük Tedavisi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar ve Beslenme

0
4056

"Sülük tedavisi öncesi: Sülük tedavisine başlamadan önce ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli bilgileri bir araya toplamaya çalıştık.  Sizlere faydası olacak bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Sülük Tedavisi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Sülük tedavisinde dikkat edilmesi gereken konuların önemini konu sonunda sizlere ne kadar önemli olduğunu gösteren kısa bir olaydan bahsedeceğiz. Bu konu sitemizi ziyaret eden kullanıcımızın başına geldiğinden dolayı bu hususdaki konuların önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Öncesi Dikkat Edilecek Hususlar;

 1.  Tok karnına sülük uygulaması pek makbul değildir. İdeal olan 2-3 saatlik bir açlık gereklidir.
 2.  Hacamat’ta olduğu gibi Sülük Tedavisinden 1-2 gün öncesi proteinli ürünler alınmaması daha iyi olur.
 3.  Evli olan hasta 1 gün öncesinde eşinden uzak durması Sülük tedavisinin faydasını artırır.
 4.  Sülük tedavisine başlamadan 2-3 saat öncesi ılık bir duş veya hafif bir masaj kan akışını ve pıhtıların çözülmesini hızlandırır.
 5. Hastalere veya sağlık bakanlığı onaylı sağlık kuruluşlarını tercih etmenizi öneririz.
 6. Alerjiniz, veya sülük tedavisine karşı bir rahatsızlığınız bulunup bulunmaması konusunda mutlaka tedavi öncesinde tam kan tahlili aldırmanızda yarar vardır.
 7. Tedavi amaçlı kullanılan sülüklerin başka bir hastada kullanılmaması
 8. Sülüklerin bataklıklarda değil, sterize edilmiş göllerde özel olarak tıbbi açıdan sağlıklı şekilde yetiştirilmiş sülükler tercih edilmelidir.
sülük-tedavisi-öncesi-sonrası-dikkat

Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar;

 1. Sülüğün ısırdığı noktalarda kaşınma olabilir. Bu ısırık noktaları kesinlikle ve kesinlikle KAŞINMAMALI oluşan kabuklar soyulmamalıdır.Enfeksyon oluşmaması için bu çok önemlidir. Tedavi edilen bölgede lempatik gongliyonların şişmesi mümkündür ve netice bırakmadan bir haftadan daha az bir sürede kaybolurlar. Enfeksiyon oluşumu sülük enzim oranı, sülük türü, hasta deri yapısı ve local olarak ısırılan bölgedeki toksin yığılmalarla alakalıdır. En ideal olan ısırkların olduğu bölgeye local dairesel masaj yapılmalıdır. (sağdan sola doğru idealdir. Vücut enerji akışı sağdan sola doğrudur.)
 2. Isırkların olduğu noktadan 2 ila 24 saat arası kanama devam edebilir. Genelde vücut otomatik olup tansiyon belli seviyeye düştüğünde kanama otomatik olarak durur.  Eğer 24 saat sonrası hala kanama devam ediyorsa veya hasta halsiz düşmeye başlamış, mide bulantısı halleri oluşmaya başlamış ise acil olarak bir hekime haber verilmesi veya en yakın sağlık merkezine kaldırılması uygun olur.
 3. Sülükten sonra, Tahıl, mercimek, aşırı tatlı, aşırı tuzlu veya ekşi tür gıdalar alınmaması gereklidir.
 4. Sülük ısırık noktalarında alerji olabilir. Bu kişinin kanındaki ve alerji oluşan bölgedeki toksinlerin oranı ile doğru orantılıdır. Bu durumda alerji oluşan bölgede local olarak biberiye veya ısıtıcı özelliği olan masaj yağları ile masaj yapıldığında o bölgedeki local birikmeler ve tıkanmalar önlenmiş olur.
 5. Sülük Tedavisi sonunda çalışmak, veya spor yapmak ağır hareketlerden kaçınmak gerekir. Eğer kanama çok az bir miktar ve rahatsız edici değil ise az bir yürüyüş yaparak kanama harekete geçirmek mümkün olabilir.

sülük tedavisinden önce ve sonra beslenme ve dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Aksi bir durum olduğunda alerjiniz çıkarsa mutlaka doktorunuza danışın Gerçek Hikaye: Sülük tedavisi yapılırken dikkat! HİKAYEYİ OKUMAK İÇİN TIKLA

Sülük Tedavisi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar konusunda merak ettiklerinizi bize sormaktan çekinmeyiniz. Sizlere yardımcı olmak için burada bekliyor olacağız.

"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here