Sülük Uygulaması ve Sülük Tedavisi Kimlere Yapılmaz? Yaptırmadan Önce Dikkat

0
1638

"Sülük Uygulaması ve Tedavisi Kimlere Yapılmaz?  Sülük Endikasyonları Hacamat Tedavisine göre çok yönlü ve farklı etki gösterir.  Sülük Uygulaması yaptırmadan önce bu hususların iyi bilinmesi gereklidir. Aşağıda kısaca Sülük Uygulaması yaptırmayı düşününen hastaların bilmesi gerekli önemli hususları yazdık.

Sülük Kimlere Yapılmaz?

1. Hamilelere Sülük Uygulaması;

Hamilelere kesinlikle sülük Tedavisi her ne olursa olsun uygulanmaz. Sülüğün ihtiva ettiği enzimler anne karnında bebeğede sirayet eder. Bebeğe zarar verebilir.

2. Emziren annelere sülük uygulaması;

Bu konuda sülük uygulaması aldıktan sonra anne sütünün nasıl etkileneceği konusunda klinik bir araştırma maalesef henüz mevcut değildir.

3. Kemoterapi gören hastalara Sülük;

Kemoterapi gören hastalara Sülük uygulanmaz. Kemoterapi nin üzerinden en az 45 gün geçmiş olması gereklidir.

4. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere Sülük Tedavisi;

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere Sülük Tedavisi kesinlikle uygulanmaz. Bu kişilere önce Hacamat yapılır. Hastadan ‘Kan sulandırıcı ilacı kesmesini isteme hakkı kanunen tıp doktorlarına aittir. Kan sulandırıcı kullanan kişilere ilaçları kesilmeden hacamat hiç bir problem yaratmaz. Ama sülük her kişide farklı etki göstermektedir. Kanın akışkanlık durumuna göre Hacamatdan sonra 3-4 sülükten fazla olmamak kaydı ile tedaviye başlanılır.

5.Adetli bayanlara Sülük;

Adetli bayanlara Sülük uygulanmasa daha iyi olur. Burada Hacamat’tan farklı olarak iki ayrı yorum mevcuttur. Sülük uygulama esnasında kanama ve adet kanaması iki ayrı temizlik olup hasta eğer adet öncesi toksinleri dışarıya atmaya çalışması ve adet sancıları yaşıyorsa kuyruk sokumundan yapılacak sülük hastaya rahatlama sağlar. İkinci teori ise iki ayrı kanama hastayı yoracağı ve kan kaybına neden olacağı görüşüdür. bu konuda Her hangi kontrollü deney veya akademik çalışma olmadığı için adetli bayana sülük yapılsa dahi 5 adet sülükten daha fazla takılmamasını ve dikkatli olunmasını tavsiye ederiz. [düğme rengi = ""kırmızı"" boyut = ""büyük"" bağlantı = ""https://www.hacamatfiyatlari.com/etiket/adetliyken-hacamat-olur-mu/"" icon = """" target = ""false"" nofollow = ""false"" ] Adetliyken Hacamat Olur Mu? [/ Button]

6. Ameliyat geçiren kimselere sülük;

Yakın bir zamanda kan ile alakalı örneğin kalb ameliyatı gibi ameliyat geçirmiş hastaya sülük yapılmaz. Bu gibi durumlarda asgari 2 ay beklenilmesi, ameliyattan 2 ay sonra sülük dikkatli yapılması ve 5 adet’ten fazla sülük konulmaması gereklidir.

7. Organ Nakli yapılmış Kişilere Sülük uygulaması;

Organ Nakli yapılmış Kişilere şimdilik sülük uygulamıyoruz. Organ nakli yapılmış kişilerin ömür boyu kullanmak zorunda oldukları kimyasal ve sentetik ilaçları vardır. Bu ilaçlar zamanla karaciğer ve böbreklerde sıkıntı oluşturabiliyor.

8. Hemofili hastalarına;

Hemofili hastalarına sülük kesinlikle uygulanmaz.

9. Bağışıklığın iptali;

Bu hastalık yalnızca depresif bağışıklık hastalığına maruz kalmış kimselerde değil, aids ve ağır sistemik hastalıklar, ama aynı zamanda, depresif bağışıklık tedavisi görmüş hastalarda da, bir organ nakli sonrasında, ya da ağır oto-bağışıklık hastalığı neticesinde de görülür. Bu nedenledir ki nakil gören ve diyaliz hastalarına enfeksiyon riskinin artmasından dolayı sülük koymuyoruz.

10. Ciddi anemi;

Hirüdoterapideki kan kaybı miktarının önemli derecede olduğundan, öncelikle sülük koymadan evvel kansızlığı gidermek gerekir.

11. Aşındırıcı gastrit ve bağırsak gastro ülseri;

Yeni tıp literatüründe, sülüklerle tedaviden sonra bir ülser hastasında gastrik bir kanama gerçekleştiği yazılmıştır. Sülüklerin çözücü etkisiin yanı sıra, stres de mutlaklı ağırlaştırıcı rol oynamıştır. Midenin ülser olmasının nedenlerinden bir tanesi abartılı sempatik reaksiyondur, stres neden olmuş, bazıları için ilk defa sülüklerle tedavi stresli olmuş olabilir, bu ülseri ağırlaştırır ve kanama yapabilir. Sülük Kimlere Yapılmaz? konusunu burada işlemiş olduk. Sizlerde sülük uygulaması yaptırmak istiyorsanız mutlaka bir uzman veya doktor kontrolünde uygulamanızı yaptırınız.

Sülük Tedavisi Kimlere Yapılmaz? konumuz hakkında yorumlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz.

 "

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here