Hacamat ile Fil Hastalığı Tedavisi

0
225
hacamat-ile-lenfodem-tedavisi

Hacamat ile fil hastalığı tedavisi yapılabilmektedir. Ancak bu direkt olarak kalıcı bir tedaviden ziyade hastalığın belirtilerini hafifletmek ya da ailede çok sayıda fil hastalığı öyküsü bulunan kişilerin bu problemini önlemesine yöneliktir.

Bunun nedeni tıpta henüz fil hastalığının (lenfödem) bilinen kalıcı bir tedavisinin olmamasından ileri gelmektedir. Bu nedenle hem hacamat hem de tıbbi uygulamalar tamamen hastaların yaşam kalitelerini daha da yükseltmek amacı ile ve de belirtileri rahatlatmak amacı ile uygulanmaktadır.

Fil Hastalığı

Fil hastalığı halk arasında bu şekilde adlandırılan tıp dillinde ise lenfödem olarak bilinen kronik bir sağlık problemidir. Bağışıklık sisteminde önemli bir yeri olan lenf bezlerinin tıkanması ve bunun sonucunda da hücrelerden sıvı sızıntısının olması şeklinde bir hastalıktır.

Vücudumuzda kan dolaşımının dışında bir de lenf dolaşımı bulunmaktadır. Bu dolaşım lenf sisteminin kontrolünde gerçekleşmektedir. Lenf bezlerinde tıkanıklık problemi meydana geldiğinde bu dolaşımdaki sıvıda sızıntı görülmektedir. Bu da kişinin kol ve bacaklarının parmakları da dahil olmak üzere komple şişmesine yol açmaktadır.

Fil Hastalığı Belirtileri

Fil hastalığı olarak belirtilen durumun en belirgin problemi lenfödemdir. Vücudumuzda savunma sisteminin en önemli parçalarından biri olarak lenf bezleri bulunmaktadır. Bu bezlerde tıkanıklık meydana geldiğinde bacaklarda ve kollarda ödem oluşmaya başlar. Yani, buralarda sıvı birikir. Bu durumda da fil hastalığı problemi meydana gelmektedir.

Fil hastalığı belirtileri:

 • Kollar ve ayakların tamamında oluşan şişlik
 • Vücudun ağır ve sıkı hissedilmesi
 • Ağrı ve huzursuzluk duyma
 • Hareket yeteneğinin kısıtlanması
 • Sık tekrar eden enfeksiyonların gelişmesi
 • Deride fibrozis olarak adlandırılan sertleşip kalınlaşma
 • Deride kıvrımların meydana gelmesi
 • Siğile benzer lezyonlar
 • Deriden dışarı doğru sıvı sızması şeklindedir.

Fil Hastalığı Nedenleri

Fil hastalığı nedenleri:

 • Operasyon sırasında lenf bezlerinde hasar meydana gelmesi
 • Mantar hastalıklarının geçirilmiş olması
 • Enfeksiyon
 • Travma
 • Kanser tedavisi için radyasyon terapisi almak
 • Sivrisineklerden insana geçen bazı parazitler
 • Genetik yatkınlık

Fil Hastalığı Tedavisi

Fil hastalığı tedavisi ya da lenfödem tedavisi için net bir şey bulunmamaktadır. Her hasta kendine özgü bir probleme sahiptir ve yaşadığı belirtilere yönelik olarak tedaviler almaktadır.

Ancak hücreler arasında biriken sıvının mümkün olan en az seviyede olabilmesi ve lenf dolaşımının daha düzenli bir hal alabilmesi için dekonjestik lenfatik tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Bu hastalık ne yazık ki kronik bir durum olduğundan dekonjestik lenfatik tedavi sadece sıvı belirtilerini rahatlatmak için yapılmaktadır. Yani hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik bir tedaviden söz etmiyoruz.

Bunun dışında kişiler kompresyon kıyafetleri diyerek daha rahat bir şekilde hareket edebilmektedir. Bu kıyafetler kişinin şişliklerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Yaptırılabilecek belirtileri rahatlatmaya yönelik tedavilerden biri de hacamat tedavisi almaktır. Bu tedavinin mutlaka işinin ehli bir uzman tarafından ele alınması gerektiği unutulmamalıdır. Bu konuda eğitim almış sağlık personelinden klinik ortamda yardım alabilirsiniz.

Hacamat ile Fil Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hacamat ile fil hastalığı tedavisi için ilk olarak kişinin doktorundan aldığı talimatlara göre hazırlıklı bir şekilde seansına katılması gerekmektedir. Kupa terapisi sonrasında kişinin vücudunda belirgin bir şekilde rahatlama görülecektir.

Fil hastalığı kaynaklı ortaya çıkan belirtilerin tamamı hacamat sayesinde rahatlayabilir. Sonrasında kişi uzun bir süre öncesine göre daha konforlu bir yaşam sürebilir. Bu süreleri arttırmak adına belirli aralıklarla hacamat tedavisi alınabilir.

Hekiminiz fil hastalığına uygun şekilde kupa terapinizi ele aldıktan sonra fil hastalığı tedavisinde hacamat sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi verecektir.

Hacamat ile Fil Hastalığı Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacamat ile fil hastalığı tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında doktorunuz mutlaka bilgi verecektir. Hacamat sonrası dikkat edilmesi önemli olan bu noktalar çeşitli komplikasyonlardan korunmanız ve de hacamatın daha da tesirli olması açısından çok gereklidir.

Bu durumlar:

 • Yemek yemeniz gereken saat
 • Kaçınmanız gereken yemek türleri
 • Duş almanız gereken süre
 • Uyumanız gereken süre
 • Dinlenmeniz gereken süre şeklindedir.

Tedavinize uygun olarak bu sürelerin nasıl şekilleneceğine hekiminiz sizin vücut yapınızı göz önünde bulundurarak bir karar verecektir. Buna göre siz de elinizden geleni yapmalı ve tedaviden maksimum düzeyde fayda görmek için tüm bu durumlara gereken özeni göstermelisiniz.

hacamat-online

Peki Herkes Hacamat Ve Sülük Uygulamasını Öğrenebilir Mi?

”Evet, isteyen herkes Hacamat ve Sülük uygulamasını öğrenebilir ailesine ve çevresine faydalı olabilir.”

Hiçbir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını 1 günde öğrenebilir.

Canlı Online Hacamat & Sülük Kursu

Canlı Online Hacamat ve Sülük eğitimlerini, Dünyanın en tecrübeli Hacamat uzmanlarından Süleyman GÖK, Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK, Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Dr. Ahmet DEMİR anlatmaktadır.

+90 532 301 10 46 WhatsApp

+49 157 316 344 33 WhatsApp

Dr./N Süleyman GÖK (Geleneksel Tıp Hekimi – Hindistan) 2008’den bu yana 17 Ülkede hacamat sülük ve akupunktur eğitimi vermiş bir uzmandır.

Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK ise Türkiye’nin ilk ve en tecrübeli Hacamat Sülük eğitmenidir.

Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ise Türkiye’nin Hacamat ve Sülük alanındaki en tecrübeli eğitmenlerinden biridir.

Dr. Ahmet DEMİR ise Türkiye’nin Hacamat, Sülük, Akupunktur, Prp alanlarında en tecrübeli eğitmenler arasında yer almaktadır.

Canlı Online Hacamat ve Sülük kursları için TR +90 532 301 10 46 ve EU +49 157 316 344 33 yazabilir veya direk web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

www.hacamatenstitusu.com.tr

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here