Panik Atakta Mucize Nefes Terapisi

0
54
panik-atakta-mucize-nefes-terapisi

Panik atakta mucize nefes terapisi ciddi anlamda panik bozukluğu olan kişiler üzerinde işe yaramaktadır. Uzun vadede probleminizin çözümünde son derece etkili olan nefes terapisi ile psikolojik desteği birleştirdiğinizde tedavi sürecinizi etkili ve daha kısa hale getirebilirsiniz.

Panik Bozukluğu Nedir?

Halk arasında panik atak olarak da adlandırılan panik bozukluğu anksiyete bozuklukları arasında yer alan ruh sağlığı problemlerinden biridir.

Sürekli olarak kişi korku ve panik hissi altında kalır ve ani bir şekilde bunun en üst düzeye ulaşması anına da panik atak denilmektedir.

Panik Atak Belirtileri

 • Baş dönmesi,
 • Bayılacakmış gibi hissetme,
 • Ani tuvalet ihtiyacının gelmesi
 • Dehşet hissi ya da ölme korkusu,
 • Hızlı kalp atışı,
 • Kuru ağız,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Boğulma hissi,
 • Mide bulantısı,
 • Göğüs ağrısı,
 • Parmaklarda karıncalanma,
 • Üşüme,
 • Genel Titreme,
 • Uyuşma veya iğne batması hissi,
 • Terleme,
 • Vücuttan kopuk hissetme,
 • Ateş basması,
 • Nefes darlığı

Panik ataklar genel olarak ortalama 10-15 dakika sürse de 1 saat ve 5 dakika olduğu vakalar da bulunmaktadır.

Kişinin hastalığı ne kadar ağır yaşadığına göre panik atak geçirme sıklığı değişkenlik gösterir. Bazı kişiler gün içerisinde defalarca atak geçirebilir. Özellikle hastalığın ilk dönemlerinde ataklar çok daha sık ve yoğundur. Ancak ilerleyen zamanlarda daha az sıklıkta örneğin ayda bir şekilde yaşanabilmektedir.

Panik atak sonucunda ortadan çıkan belirtiler kişinin vücudunun tehlikede olduğu gerçeğini yansıtmamaktadır. Kişi bunları ruhsal olarak yaşarken kendinde bir fiziksel bir sağlık problemi olduğunu düşünebilir. Ancak panik atak kaynaklı hayatını kaybetmiş herhangi bir vaka kaydedilmemiştir.

Nefes ile Panik Atak İlişkisi

Panik atak geçirme sırasında kişi çok hızlı ve düzensiz nefes alır. Bu da kalp atışlarının ciddi bir seviyeye çıkmasına ve kandaki oksijen seviyesinin artarak baş dönmesine neden olacaktır. Bu gibi etkiler kişinin panik halinden çıkmasını ve sağlıklı düşünmesini zorlaştırır.

Kişiler ilk panik atak geçirdikleri dönemde nasıl nefes almaları gerektiğini bilmedikleri için kısır bir döngü içerisinde baş dönmesi, hızlı kalp atışı ve düzensiz nefes alıp verme ile daha uzun süreli ataklar geçirebilirler.

Kişinin bu problemleri hafifletebilmesi ve stres düzeyini kontrol altına alabilmesi için doğru şekilde nefes almayı öğrenmesi çok önemlidir.

Belirli periyotlar halinde yavaş yapılan nefes egzersizleri yine vücudun oksijen bakımından bol miktarda hava çekmeye yardımcı olur. Ancak kesik kesik ve hızlı olmadığı için oksijenin bu kez sedasyon da denilen sakinleştirici ve dinlendirici etkisinden yararlanılır.

Panik Atakta Nefes Terapisi

Panik atak problemini yaşayan biri nefes kontrolünü sağlayarak atağın geçmesini sağlayabilir. Bunu sık sık tekrar ederek zaman içerisinde geçirdiği atağın sıklığını düşürebilir.

Bunun için yapılabilecek nefes egzersizlerinden biri şu şekildedir:

Burundan yavaşça nefes alıp nefesinizi tutun.

İçinizde 10’a kadar sayın ve nefesinizi tutmaya devam edin.

Sonrasında yavaş bir şekilde nefesinizi ağzınızdan verin.

Daha sonra yavaş bir şekilde bunu birkaç kere daha tekrarlayın.

Panik atak belirtileri kaybolana kadar nefesinize odaklanarak bu döngüyü tekrar edin. Daha iyi nefes almayı öğrenmek ve atak sırasında nasıl davranmanız gerektiğini öğrenerek problemlerinizden kurtulma konusunda yardım alabilirsiniz.

Bu durum aynı zamanda panik atağın anlık olarak belirtilerini de hafifletecek ve sizi sakinleştirecektir. Doğru nefes alış verişi panik atak probleminde ciddi anlamda önemlidir.

Birbirinden farklı nefes teknikleri sayesinde ataklarınızı kontrol edebilir, atak miktarını azaltabilir ve tedavi sürecinize bu şekilde destek olabilirsiniz.

Psikolojik Nefes Darlığında Nefes Terapisi Desteği

Psikolojik nefes darlığında nefes terapisi desteği almak ciddi anlamda probleminizin hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Anksiyete bozukluğu problemlerinin hemen her türünde kişilerde meydana gelen belirtilerden biri de psikolojik nefes darlığı sorunudur. Bu duygu göğüste basınç hissi, boğazda düğümlenme, nefes açlığı şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Tamamen stres kaynaklı ortaya çıktığı için psikolojik nefes darlığı olarak adlandırılmıştır. Bu gibi huzursuz durumları yaşamak kişilerin uzun vadede depresyon ve anksiyete ile olan mücadelesine olumsuz etkiler gösterecektir.

Tüm bu belirtilerden kurtulmak ve hayata yeniden dört elle sarılmak için psikolojik nefes darlığına karşı nefes terapisi desteği alabilirsiniz. Bu sayede bu probleminiz nüksettiğinde nasıl doğru nefes alabileceğinizi öğrenir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here