Hacamatta Sünnet Olan Bölgeler

0
85
hacamatta-sunnet-olan-bolgeler

Hacamat Hz. Muhammed tarafından önerilen ve uygulaması yapılmış olan genel terapi tekniklerinden biridir. Çok eski bir uygulama tekniği olan hacamatı tüm alemlerin peygamberi de yaptırmıştır ve ümmetine bu uygulamayı bazı durumlarda yaptırmalarını, hangi günlerde yaptırabileceklerini vb. bildirmiştir.

Hz. Muhammed’in uygulamasını yaptırdığı ve önerdiği her faydalı şeyi yaptırmak ve yapmak sünnet olarak kabul edilmektedir. Bu durumda hacamatta sünnet olan bölgeler bulunmaktadır.

Hz. Muhammed’in önerisine göre kan aldırmak için ayın 17, 19 ve 21’i tercih edilmelidir. Bunun sonuncunda kişilerin şifa bulacağını bildirmiştir.

Resullullah’ın hacamat uygulamasını yapan kişinin adı Taybe’dir. Taybe Hz. Muhammed’in iki omuzunun arasından hacamat yapmıştır. Bunun üzerine peygamber efendimiz ‘Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. Sizin en iyi tedavi yollarınızdır.’’ şeklinde buyurmuştur. Başka bir hadiste de ‘Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.’’ buyurmuştur.

Bu konunun uzmanı olan kimseler hacamatın tedavi edemeyeceği bir hastalığın olmadığını savunmaktadır. Gerçekten de bu tedavi tekniği hemen hemen tüm hastalıkların şifa bulmasını, belirtilerinin hafiflemesini ve kişinin hayat kalitesinin yükselmesini sağlamaktadır.

Bunun en önemli nedenlerinden biri genel olarak vücuttaki kanı temizlemesidir. Vücuttaki kirli kanı, toksik maddeleri, ilaç kalıntılarını, günlük hayatta maruz kaldığımız her türlü atık maddenin vücuttan uzaklaştırılmasını hacamat sayesinde sağlayabiliriz.

Hacamat ile İlgili Diğer Hadisler

  • Hacamat ile ilgili diğer hadisler incelendiğinde bunlardan biri şu şekildedir: ‘’Kim çarşamba ve cuma günü hacamat olur da bedeninden alacağı hastalığı görürse, sadece kendini kınasın. Cuma günü bir saat vardır. Kim o saatte hacamat olursa mutlaka ölür. Cuma, cumartesi ve Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının.’’
  • Bir başka hadiste de: ‘’Kafa hacamatı yaptırmak yedi derde şifadır: Baş ağrısı, cinnet, maraz, baş ağrısı, baş dönmesi ve diş ağrısı.’’
  • Bir rivayette Hz. Muhammed’in boynunun iki yanından ve iki omzu arasında bulunan damardan hacamat olduğu söylenmiştir.
  • ‘’Kim herhangi bir hastalık için bu kandan akıtırsa bir başka ilaç ile tedavi olmasa da zarar görmez.’’
  • ‘’Şifa üç şeydedir:
  1. Bal şerbeti
  2. Kan aldırma
  3. Ateşle dağlama

Ancak ümmetimi dağlamaktan menediyorum.’’

Hacamat ile İlgili Bilgiler

Hacamat ile ilgili bilgiler konusunda ilk olarak ağrıdan söz edelim. Pek çok kişi hacamat uygulaması sırasında ağrı olup olmadığını merak etmektedir. Uygulama esnasında hiç ilaç kullanılmadan bile vücutta tıpkı lokal anestezi varmış gibi bir etki ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de hiçbir şekilde ağrı hissedilmez. Tıpkı normal kan aldırma sırasında bir şey hissedilmemesi gibi ağrı duyulmamaktadır.

Kuru ve Yaş Hacamat Nedir?

Kuru ve yaş hacamat ıslak kupa terapisi ve kuru kupa terapisi olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemlerin arasındaki fark uygulamanın yapılış biçiminde saklıdır. Islak kupa terapisinde neşter yardımıyla çentiklerin atılıp bu çentiklerden kanın kupa ile çekilmesi şeklinde yapılmaktadır.

Kuru kupa terapisinde ise direkt olarak kupalar cilt üzerinden tutturulur ve vakum ile vücuttaki kirli kan dışarı doğru çekilir.

İşlem Sırasında Ne Kadar Kupa Kullanılır?

İşlem sırasında tek bir seansta 1’den 10’a kadar kupa kullanılabilir. Çocuklarda 1, 3, 5; yetişkinlerde ise 7, 10 kadar kupa aynı seans sırasında uygulanmaktadır.

Ne kadar kupanın kullanılacağı, işlemin ne kadar süreceği, seans sayısı hacamat yaptıran kişinin yaşadığı sağlık probleminin ne olduğuna göre hacamat uygulamasını yapan kişi tarafından belirlenmektedir.

Hacamat Nedeniyle Uygulama Sonrasında İz Kalır mı?

Hacamat uygulaması sonrasında yara izi eğer ki uygulamayı yapan kişi acemi ise kalabilir. Çünkü derinin bazı katmanlarına dikkat ederek kesiklerin oluşturulması gerekmektedir. Derinin daha alt katmanlarına doğru inilirse iz kalacaktır.

Eğer iz kalması istenilmiyorsa hacamat işlemini yapacak olan kişinin işinin ehli olmasına çok dikkat edilmelidir.

Saçlı Deriye Hacamat Yapılır mı?

Saçlı deriye hacamat uygulaması yapılabilir. Ama bunun yapılması ile ilgili hem hijyenik olarak saçların kesilmesi daha doğrudur hem de işlemin verimliliğinin artması için saçların tıraş edilmesi daha doğru olacaktır.

Uygulama sırasında kişiler saçlarının kesilmesini doğru bulmayabilir. Ancak daha etkili tedavi için kesilmesi daha doğru olacaktır.

Oruç Tutarken Hacamat Yapılır mı?

Oruç tutan kişilerin hacamat olması sünnet olduğu için sakıncalı görülmemektedir. Hatta daha faydalı olduğu düşünülmektedir.

hacamat-online-2

Peki Herkes Hacamat Ve Sülük Uygulamasını Öğrenebilir Mi?

”Evet, isteyen herkes Hacamat ve Sülük uygulamasını öğrenebilir ailesine ve çevresine faydalı olabilir.”

Hiçbir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını 1 günde öğrenebilir.

Canlı Online Hacamat & Sülük Kursu

Canlı Online Hacamat ve Sülük eğitimlerini, Dünyanın en tecrübeli Hacamat uzmanlarından Süleyman GÖK, Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK, Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Dr. Ahmet DEMİR anlatmaktadır.

+90 532 301 10 46 WhatsApp

+49 157 316 344 33 WhatsApp

Dr./N Süleyman GÖK (Geleneksel Tıp Hekimi – Hindistan) 2008’den bu yana 17 Ülkede hacamat sülük ve akupunktur eğitimi vermiş bir uzmandır.

Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK ise Türkiye’nin ilk ve en tecrübeli Hacamat Sülük eğitmenidir.

Op. Dr. Mustafa ŞAHİN ise Türkiye’nin Hacamat ve Sülük alanındaki en tecrübeli eğitmenlerinden biridir.

Dr. Ahmet DEMİR ise Türkiye’nin Hacamat, Sülük, Akupunktur, Prp alanlarında en tecrübeli eğitmenler arasında yer almaktadır.

Canlı Online Hacamat ve Sülük kursları için TR +90 532 301 10 46 ve EU +49 157 316 344 33 yazabilir veya direk web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

www.hacamatenstitusu.com.tr

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here