Tıbbi Sülük ile Varis Tedavisi

0
105
tibbi-suluk-ile-varis-tedavisi

Çok uzun zamandan beridir tıbbi sülük tedavisi ülkemizde ve dünyanın başka pek çok yerinde yapılmaktadır. Yapılan uygulamalardan biri de tıbbi sülük ile varis tedavisi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Eski yıllardan beri varis tedavisinde kullanılan sülükler yaklaşık olarak MÖ 50.yy’da tarih sahnesine çıkmışlardır. Hipokrat’ın rakibi şeklinde anılan Asclepiodcs’nin öğrencisi olan Laodicea tıbbi sülük ile ilgili tıpta nasıl bir kullanım yerinin olduğuna dair bilgiler kaleme almıştır.

Bunun dışında MS 10.yy’da Çin kaynaklarında çok sayıda hastalığın tedavisinde tıbbi sülük yönteminin kullanıldığı kayıtlara geçmiştir. Tüm bunlar bu tedavi metodunun ne kadar önemli ve değerli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Varis Nedir?

Toplumumuzda çok yaygın olarak görülen problemlerden biri de varis sorunudur. Peki, varis nedir?

Varis, toplardamarda (venler) bulunan kapakların gevşemesi ve kaçak yapmasından kaynaklı ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Damarlarda sarkma, mavi mor renk, genişleme, kıvrımlı bir yapı, oluşum bölgesinde ağrı, şişlikler ortaya çıkabilir. Elle varisli bölgeye dokunulduğunda topaklanmış yapı hissi de görülebilmektedir.

En büyük ortaya çıkma nedenlerinden biri çok uzun süre ayakta kalmak ya da çok uzun süre hareketsiz kalmaktır. Vücudun pek çok bölgesinde varis problemi meydana gelebilir. Ancak en çok bacaklarda görülmektedir.

Gebelik döneminde kadınları rahatsız eden ve bacak ağrısına neden olan problemlerden biri de varistir.

Varis Belirtileri

Varis belirtileri şu şekildedir:

  • Bacaklarda ağrı
  • Bacaklarda ağırlık hissi
  • Bacaklarda mavi mor damarlı yapılar
  • Bacaklarda kaşıntı
  • Bacaklarda uyuşukluk hissi
  • Bacaklarda şişlik

Varis Türleri

Varis türleri üç çeşittir. Bunlar:

  • Retiküler varisler
  • Kılcal damar varisleri
  • Büyük damar varisleri

Retiküler Varisler

Dizlerin arka bölümünde, ayak bileklerinde ortaya çıkan hafif şiş duran mavi renkli damarlı yapılara retiküler varisler denilmektedir.

Kılcal Damar Varisleri

Kılcal damar varislerinin bir diğer adı da telenjiektazidir. Kılcal damarların çatlaması ile meydana gelmektedirler. Bakıldığında tıpkı bir örümcek ağını andırırlar. Gebelik döneminde çok sık ortaya çıkma ihtimalleri vardır. Aynı zamanda hormon tedavisi alan kadınlar da kılcal damar varisleri bakımından risk altındadır.

Büyük Damar Varisleri

Büyük damar varisleri bacaklarda safen adı verilen venlerde (toplardamar) oluşan yetersizlik sonucunda meydana gelen çok kabarık ve yeşil renkli varislerdir. Tüm varis belirtileri diğer türlerde bulunmasa da büyük damar varislerinde bulunmaktadır.

Tıbbi Sülük ile Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıbbi sülük ile varis tedavisi sülüklerin atardamarlarda (arter) yer alan kan dolaşımını engellemeyecek şekilde toplardamarlarda (ven) yer alan kan birikimini önlemesi özelliği sayesinde yapılmaktadır.

Sülük öncesinde uygulama yapılacak olan bölgeye %5 dekstroz solüsyonu uygulaması yapılır. Bu şekerli solüsyon sayesinde sülükler deriye tutturulmaktadır. Sülükler deriye tutunduktan sonra kan çeker ve vücudundan bir miktar enzimi de damarlara salar.

Böylelikle birikmiş olan kan ve damarın yapısı rahatlatılmış olur. Sonrasında yeterli doygunluğa ulaşan sülükler deriden kendilerini salarak düşerler.

Tıbbi Sülük ile Varis Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıbbi sülük ile varis tedavisi sırasında sülüklerin kendiliğinden deriyi salmaları beklenmektedir. Kendiliğinden düşmediklerinde kesinlikle müdahale olarak elle çıkarılmaya çalışılmaz. Bunun yerine alkol koklatılarak sülüklerin kendisini deriden ayırmaları beklenecektir.

Sonrasında kanama olursa hemen tampon yapılır ve ardından sülük bölgelerine pansuman uygulaması yapılır. Tamponların bakımının nasıl olması gerektiği konusunda hasta bilgilendirilir.

Pansuman süreci bitene kadar kişiler duş almamalıdır. Çünkü duş alındığında sıcaklık nedeniyle kanama açılması, pansuman bandajlarının deriden ayrılması ve enfeksiyon kapılması ihtimali artmaktadır.

Pansuman süreci bittikten sonra da birkaç gün ılık su ile duş alınabilir. Sıcak su buharından bir süre kaçınmak faydalı olacaktır.

Tıbbi sülük ile varis tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan durumlardan biri de kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçlardan ve besinlerden kaçınmaktır. Örnek olarak bu dönemde kiraz gibi kan sulandıran meyve vb. tüketimlerden uzak durulması gerekmektedir. Aksi halde kanama açılabilir ve kanamaya bağlı enfeksiyon gelişebilir.

Bir başka önemli nokta da kullanılan sülüklerin imha edilmesi ile ilgilidir. Uygulamayı yapan sağlık personeli her bir tıbbi sülüğü tek bir seans içerisinde tek bir bölgede bir sefer kullanır. Sonrasında sülük deriden kendini ayırdıktan sonra bu sülüğün imha edilmesi ve tıbbi atık şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here