Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi

0
38
akupunktur-ile-fibromiyalji-tedavisi

Akupunktur uygulaması sayesinde kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan pek çok sağlık problemine karşın destekleyici tedavi almak mümkündür. Bu uygulamalar arasında yer alan rahatsızlıklardan biri de akupunktur ile fibromiyajli tedavisi şeklindedir.

Bu uygulama konusunda kişilerin ilk olarak fibromiyalji tedavisini aldıkları Romatoloji ya da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimine durumu açıklamalıdır. Onay aldıktan sonra akupunktur uygulamasını yapacak olan sağlık profesyoneli ilk olarak kişinin vücudunda akupunktur uygulamasını yapmayı engelleyici herhangi bir durum olup olmadığını araştıracak ondan sonra seans planlamasına geçecektir.

Seans planlaması kişinin yaşadığı problemlere bağlı olarak kişinin kendisine özel şekilde düzenlenmektedir.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji ya da FSM (fibromiyalji sendormu) bireylerin kaslarında ve kemik dokularında ağrı duyduğu ve genel olarak gün içerisinde uykulu, yorgun hissettikleri, bunun yanı sıra bilişsel bazı bozuklukların da görüldüğü kronik bir hastalıktır.

Fibromiyaljinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için tedavisi de hekimi tarafından kendisine özel olarak ele alınmaktadır. Ancak bu şekilde kişilerin yaşam kalitesini arttırmak mümkündür. Kişiler bağışıklık sistemlerini güçlendirerek belirtileri daha hafif hale getirmek ve aldıkları tedavinin şansını daha da arttırmak adına akupunktur ile fibromiyalji tedavisi de alabilirler.

Fibromiyalji Belirtileri:

Fibromiyalji belirtileri her bireyde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Ancak en belirgin problem kaslarda ya da kemiklerde meydana gelen ağrılardır. Ağrının yeri kişiden kişiye değişir. Hastalığın teşhisi için özel bir görüntüleme ya da laboratuar testi bulunmamaktadır. Hekim tamamen belirtiler üzerinden bir teşhis koyabilir.

Belirtiler bazı dönemlerde çok şiddetli, bazı dönemlerde tolere edilebilir düzeyde ve bazı dönemlerde tamamen ortadan kalkmış şekilde gözlemlenebilir.

Fibromiyalji belirtileri:

 • Kaslarda ve/veya kemiklerde ağrı
 • Ağrılı adet görme
 • Göğüs bölgesinde yanma ve ağrı
 • Genel bir yorgunluk
 • Çok fazla uyku isteği
 • Bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Depresyon
 • Anksiyete problemleri
 • Odaklanma ve dikkat sorunları
 • Gözlerde kuruluk problemi
 • Yaşama karşı düşük enerji seviyesine sahip olmak
 • Beyin sisi (zihin bulanıklığı)
 • Sık tekrar eden sistit (mesane iltihabı)
 • Hafıza kaybı
 • Huzursuz bağırsak sendromu şeklindedir.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur ile fibromiyalji tedavisi için ilk olarak bireyin sert ama rahat bir sedyeye uzanması gerekmektedir. Birey yaşadığı tüm sağlık problemlerinden, sahip olduğu tüm belirtilerden akupunktur uygulamasını yapan sağlık profesyoneline söz etmelidir.

Bu problemler ile ilgili olarak her akupunktur noktası tespit edilir ve buralara kuru iğne batırma işlemi gerçekleştirilir. Belli bir süre bu iğneler bölgeyi uyarır ve vücudun savunma mekanizması devreye girmeye başlar.

Ancak ilk iki seansta işlemden ciddi bir verim beklenmemelidir. Bu aşamalar henüz vücudun uyarılmasını sağlamaktadır. Devam eden seanslarda artık bireyler ciddi anlamda gözle görülür fark yaşamaya başlayacaklardır ve yaşam kalitelerinin daha da arttığını ciddi biçimde hissedeceklerdir.

Bu sürecin ilerleyen zamanlarında bireyler kendileri için planlanan seans sayısını kesinlikle erken bitirmemelidir ve tamamlamalıdır. Bu sayede kişinin vücudunun maksimum düzeyde tedaviden yararlanması sağlanacaktır.

Akupunktur ile Fibromiyalji Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akupunktur ile fibromiyalji tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Uygulama sonrasında yara oluşumu gözlemlenmediği için tıbbi sülük uygulamasında olduğu gibi yara kapatılması ve pansuman gibi durumlar söz konusu değildir.

Uygulama sonrası ilk gün kişinin işinden okulundan izin alması ve dinlenmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında bireyler kendilerini yormamak adına egzersiz yapmamalı ve kendilerini çok yormamalıdır.

Bireyler kendilerini yormayacak hafif gıdalar tüketmeli ve sindirim sistemlerinin de dinlenmesine izin vermelidir. En azından birkaç gün hafif besinler tüketmek işlem sonrasında kişinin hem bedenen hem de ruhen rahat hissetmesini sağlayacaktır.

İşlem sonrası dönemde duş almamalı, o gün için kendinize bir dinlenme günü ilan ederek sadece uzanıp film izlemek, kitap okumak gibi dinlendirici aktivitelerde bulunmalısınız.

Eğer bu durumlara yeterince dikkat ederseniz işlemin verimlilik derecesinde ciddi bir artış gözlemleyebilirsiniz. Daha başka size özgü dikkat etmeniz gereken durumlar olursa bunlarla ilgili olarak da akupunktur uygulamasını yapan sağlık profesyoneli size bilgi verecektir. Bu dönemi en verimli şekilde geçirmek adına bu önerilere dikkat ettiğinizden emin olmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here