HacamatTıbbi Sülük

Variste sülük tedavisi mi faydalı yoksa hacamatla varis tedavisi mi

Variste sülük tedavisi mi faydalı yoksa hacamatla varis tedavisi mi

Variste sülük tedavisi mi faydalı yoksa hacamatla varis tedavisi mi daha etkili bu rahatsızlığınızı tedavi ettirmek istiyorsanız; varis tedavisiyle ilgili olarak variste sülük tedavisi ve hacamatla ilgili bilgi vereceğiz.

Varis Nedir?

Varis nedir ve nasıl oluşur diye merak ediyorsanız; bacaklarda derinin altında yer alan toplardamarların genişlemesi sonucu varis oluşmaktadır. Varis vücudun pek çok bölgesinde görülebilir; ancak varislerin en çok gözlemlendiği bölgeler bacaklardır.

Varis Neden Nasıl Oluşur

Toplumla %20 ile %40 çoğunluktaki kişiler varis rahatsızlığı yaşamaktadır. Varis oluşmasına neden olan pek çok etmen vardır. Varis nedenleri aşağıdaki gibidir:

Advert
  • Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma
  • Fazla kilolar
  • Genetik yatkınlık

Varis genel olarak bacaklarda ağrı, yorgunluk ve sızı şeklinde kendisini gösterebilir. Varisin belirtileri genellikle uzun süre ayakta kalma ya da hareket etme sonucu kendisini göstermektedir. Günün ilk saatleri genelde varis ağrı ya da sızıya neden olmamaktadır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis, toplardamarların genişlemesi sonucu oluşsa da oluşum alanına ve belirtilerine göre 3 varis çeşitleri vardır.

  • Büyük Varisler

Dışarıdan bakıldığı zaman deride bariz bir şekilde çıkıntı yapan ve çap olarak 4 ile 15 mm arasında değişen büyüklüklerde oluşan varislerdir.

  • Orta Boy Varisler

Dışarıdan bakıldığı zaman deride hafif bir şekilde çıkıntı yapan ve çap olarak 2 ile 4 mm arasında değişen büyüklüklerde oluşan ve yeşil renkli olan varislerdir.

  • Kılcal Varisler

Dışarıdan bakıldığı zaman deride çıkıntı yapmayan, kırmızı ve mor renkli olan ve çap olarak 1 ile 2 mm’den küçük boyutlarda oluşan varislerdir.

Variste Sülük Tedavisi

Sülük tedavisi varisin tedavisi için binlerce yıldır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu varis tedavi yönteminde sülüğün varisli damardaki bozuk kanı emmesi sağlanmaktadır.

Sülük Tedavisi İşe Yarar Mı?

Sülük tedavisi damarlarda biriken fazla ve kirli kanın temizlenmesine yardımcı olduğu için varis tedavisinde işe yarayan bir yöntemdir. Sülük tedavisini alan pek çok kişi tedaviden olumlu sonuçlar almıştır. Ancak sülük tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşağıda tedavi süreci ve süreçte dikkat edilmesi gerekenler yer almaktadır:

  • Varisli bölge sülük tedavisi uygulama öncesi iyice temizlenir. Bölgeye konulacak sülük sayısı, yaş, kilo ve varisin genişliğine göre belirlenir.
  • Sülük temizleme işleminin ardından varisli bölgeye konulur. Sülük konulduktan sonra 40 – 45 dakika içerisinde kendiliğinden yapıştığı bölgeden ayrılır. Tedavinin başarıyla sonuçlanması için işlem bitmeden sülük yapıştığı bölgeden alınmamaktadır.
  • İşlemin ardından bölgenin tekrar temizlenmesini sağlayacak bakım ve işlemler yapılarak tedavi süreci noktalanır. Bir hastada kullanılan sülüğün tekrar kullanılmaması insan sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir.

Hacamatla VaristeTedavisi

Hacamatla varis tedavisi başarı şansı kişiden kişiye değişim gösteren bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde kalp ve karaciğer arkası hacamattan sonra varis olan noktada biriken pıhtılar temizlenmektedir. Hacamat tedavisi, direkt olarak varisli bölgeye ya da varisli bölgenin çok yakınına uygulanmamaktadır. Varisli bölgenin başlangıç merkezi tespit edildikten sonra varisli bölgenin başlangıç merkezine yapılan hacamat tedavisinde çok büyük başarı sağlanabilir.

Variste Hacamat Tedavisi Mi Sülük Tedavisi Mi?

Varisli bölgenin tedavisi için kullanılan hacamat tedavisi ve sülük tedavisi de etkili olan tedavi yöntemleridir. Varis tedavi yöntemleri arasında hangisinin daha başarılı olduğu kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bazıları için hacamat tedavisi daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlarken; bazı hastalarda sülük tedavisi ile daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Varikosel nedir? Hacamat ile tedavi edilir mi? Hacamat ile varikosel tedavisi

Hacamat Migren Hastalığına İyi Gelir mi?

Kulak arkası hacamat faydaları

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sülük tedavisi son zamanlarda gündemde tedavi konusu olmaya başladı. Sülükler sadece kirli kanı temizlemiyor. Bununla birlikte vücudunuzda iltihap varsa, iltihaplı bölgeye sülükleri koyduğunuzda bir süre sonra iltihaplı bölgeyi emerek temizlemeye başlıyor. Bunun uygulamasını bir yakınımda gördüm. Vücudunda çok fazla enfeksiyon bulanan bir yakınıma sülük tedavi uyguladılar. Sülükleri iltihap olan bölgeye yerleştirdikten bir süre sonra sülükler büyümeye başladı ve iltihap olan bölgede iltihap azaldı. Tabi bunu yapmadan önce enfeksiyonlu bölgeye çeşitli şeyler sürülüyor. Yanlış hatırlamıyorsam kaynatılmış bamyayı ezip krem gibi yaparak enfeksiyonlu bölgeye sürüyorlar. Daha sonra sülükleri yerleştiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.